Emilia Kowalik w drużynie gwiazd ME

0
7

Reprezentacja Polski juniorek w piłce ręcznej wystąpiła w mistrzostwach Europy dywizji B w Macedonii i awansowała do finału turnieju. Bardzo dobra gra nie przyniosła jednak awansu do Dywizji A, bowiem w decydującym meczu biało-czerwone uległy Słowenkom. W reprezentacji Polski zagrała tyszanka Emilia Kowalik, która wybrana została do drużyny gwiazd, jako najlepsza prawoskrzydłowa.
Polska reprezentacja wygrała wszystkie cztery mecze grupowe. Zaczęła od zwycięstw nad Grecją 28:24 i Wyspami Owczymi 32:17, a kolejnymi rywalkami podopiecznych Agnieszki Truszyńskiej były Szwajcarki i Macedonki. I tym razem nie dały szans rywalkom, wygrywając ze Szwajcarią 30:23 i gospodyniami turnieju aż 31:14. Tym samym nasze dziewczyny awansowały do finału, którego zwycięzca miał awansować do Dywizji A. Niestety, Polki uległy Słowenkom 30:31 (13:16). Rywalki zaczęły spotkanie lepiej i tuż przed przerwą miały już sześć bramek przewagi (16:10). Nasz zespół ruszył w pogoń i po 10 minutach drugiej połowy przegrywał tylko 19:20. Wówczas rywalki zdobyły sześć bramek z rzędu…
Polskie zawodniczki zostały wyróżnione trzema indywidualnymi nagrodami, za najlepszą prawoskrzydłową uznano wychowankę MOSM Tychy Emilię Kowalik.
– Jestem zadowolona z gry zespołu i z tego, że dotarłyśmy do finału – powiedziała. – Szkoda jednak, że bez awansu. Wszystko ważyło się do ostatniej syreny finałowego pojedynku i zadecydowała właściwie jedna bramka. W grupie wygrywałyśmy mecz za meczem, niektóre bez większych trudności i chyba to trochę uśpiło naszą czujność. Byłyśmy już zbyt pewne siebie… Po meczu ze Słowenkami cieszyłyśmy się i płakałyśmy równocześnie. Wicemistrzostwo Europy to też wielka sprawa, choć z awansem byłby to pełny sukces.
Emilia, która jest uczennicą II klasy Liceum Ogólnokształczącego w SMS w Płocku, wyjechała teraz z koleżankami na obóz treningowy. Kolejne zgrupowanie kadry rozpocznie się w połowie września.
Pierwszym trenerem tyskiej zawodniczki był Stanisław Loska.
– Emilia rozpoczęła naukę w klasie sportowej Szkoły Podstawowej nr 35 – powiedział – Potem wraz z koleżankami trafiła do klasy gimnazjalnej, prowadzonej przez Jerzego Ciałonia. Trenowała z nim przez dwa lata, a po ukończeniu drugiej klasy, zdecydowała się zdawać do Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Płocku. Właśnie wówczas powołana została do reprezentacji Śląska i wystąpiła w Olimpiadzie Młodzieży. Drużyna zdobyła wówczas złoty medal, a Emilia została zauważona przez trenerów. Jej kariera nabrała tempa. To waleczna, pracowita dziewczyna, ma dobrą technię, a jej atutem jest na pewno fakt, iż jest zawodniczką leworęczną. Przez pewien czas miała problemy zdrowotne, kontuzje, ale miejmy nadzieję, że to wszystko już za nią. Co roku Emilka zasila naszą drużynę MOSM w mistrzostwach Polski.
Miejski Ośrodek Sportu Młodzieżowego w Tychach zaprasza na bezpłatne zajęcia piłki ręcznej dla dziewcząt z rocznika 2007 – trener Stanisław Loska (tel. 503-043-210) oraz dla dziewcząt z rocznika 2008 (grupy naborowe) – trenerki: Agnieszka Żogała-Jeglińska (665-926-205) i Barbara Frączek (509-532-103).
Pierwsze zajęcia odbędą się 8 września, o godz. 14.30 w hali MOSiR al. Piłsudskiego 20.