Tychy uczczą pamięć powstańców śląskich

0
6

Obchody 89. rocznicy wybuchu I powstania śląskiego odbędą się w tyskich dzielnicach: Urbanowice i Paprocany (15.08) oraz Czułów (17.08).
15 sierpnia
Rady osiedli JUW-e i Paprocany wspólnie z Miejskim Centrum Kultury i Klubem Turystyki Kolarskiej PTTK Gronie, zapraszają na czwarty już rajd rowerowy, którego uczestnicy odwiedzą miejsca związane z walkami powstańczymi.
Miłośnicy kolarstwa i turystyki mogą w ten nietypowy sposób oddać hołd powstańcom walczącym i poległym przed 98 laty. Dla bardziej ambitnych organizatorzy przygotowali dwie dłuższe trasy: do Mysłowic i Pszczyny, gdzie uczestnicy rajdu odwiedzą miejsca pamięci powstań śląskich. Po powrocie zaplanowane są uroczystości w Tychach: w Urbanowicach i Paprocanach. To właśnie w tych dzielnicach – niegdyś odrębnych wsiach – miały miejsce pierwsze starcia oddziałów powstańczych z siłami niemieckiego Grenzschutzu, w nocy z 16 na 17 sierpnia 1919 r.
Rocznicowa uroczystość rozpocznie się w Urbanowicach pod pomnikiem Powstańców Śląskich o godz. 14. Następnie uczestnicy rajdu rowerowego (mniej wytrawni rowerzyści mogą dołączyć dopiero tutaj) przejadą do Paprocan, gdzie odbędzie się dalsza część obchodów – przy tablicy upamiętniającej wybuch I powstania śląskiego na ścianie Przedszkola nr 3. Po części oficjalnej w ogrodzie przedszkola odbędzie się ognisko i wspólne śpiewanie pieśni powstańczych.
IV Rowerowy Rajd Powstańczy
Program:
8.00 – zbiórka uczestników przy oddziale PTTK Tychy (al. Niepodległości 198), wyjazd grup kolarskich w miejsca pamięci Powstań Śląskich: I grupa do Pszczyny (ok. 70 km), II grupa do Mysłowic (ok. 60 km
13:45 Przyjazd kolarzy z Pszczyny i Mysłowic do Urbanowic
14:00 Rocznicowa uroczystość pod Pomnikiem Powstańców Śląskich (ul. Główna/Przejazdowa)
14:30 Zbiórka uczestników rajdu rowerowego i przejazd ulicami: Główną, Urbanowicką, Przemysłową, Metalową, Fabryczną, Towarową, Jordana, Prostą, Paprocańską.
15:00 Rocznicowa uroczystość pod tablicą upamiętniającą wybuch I Powstania Śląskiego (Przedszkole nr 3, ul. Paprocańska 156)
15:20 Wspólne śpiewanie pieśni powstańczych przy ognisku na terenie ogrodu przedszkola.
17 sierpnia
W Czułowie obchody rocznicy wybuchu I powstania śląskiego odbędą się w czwartek, 17 sierpnia. Swój udział zapowiedzieli m.in. śląscy parlamentarzyści i samorządowcy.
Uroczystości rozpoczną się od mszy świętej w intencji poległych Powstańców Śląskich i ich rodzin. Nabożeństwo rozpocznie się o godz. 17. w kościele pw. Krzyża Świętego. Po mszy, około godz. 18. nastąpi przemarsz uczestników uroczystości pod pomnik ku czci poległych Powstańców Śląskich przy ul. Katowickiej. Kolumnie przewodzić będzie kompania honorowa, orkiestra i poczty sztandarowe. Pod pomnikiem odbędzie się dalsza część uroczystości: złożenie kwiatów i apel pamięci.
W obchodach rocznicy wybuchu I powstania śląskiego w Czułowie wezmą udział: asysta honorowa Wojska Polskiego z dywizjonu Wojsk Rakietowych Obrony Powietrznej z Bytomia, chór Cantate Deo pod dyrekcją Michała Brożka i orkiestra KWK Piast pod dyrekcją Mariana Lubiny. Udział w uroczystościach tradycyjnie wezmą też dzieci z zespołu pieśni i tańca “Czułowianie”, działającego w Przedszkolu nr 20 im. Karlika i Karolinki, pod kierownictwem Alicji Stęchły.
Z pewnością nie zabraknie też mieszkańców Czułowa, którzy co roku licznie gromadzą się, by oddać hołd powstańcom. Wśród nich są potomkowie tych, którzy w 1919 r. chwycili za broń by walczyć o polski Śląsk.
Po uroczystości orkiestra KWK Piast zagra krótki koncert pieśni związanych z powstaniami śląskimi.
Swój udział w uroczystościach zapowiedzieli pochodzący ze Śląska przedstawiciele rządu i parlamentarzyści, przedstawiciele władz wojewódzkich, władze miasta Tychy i powiatu bieruńsko-lędzińskiego.
Foto: ARC