Miasto Tyskie Wianki: noc baśni, ognia i wróżb

Opublikowano 15 czerwca, 2017 | przez Sylwia Witman

0

Tyskie Wianki: noc baśni, ognia i wróżb

Tyskie Wianki – impreza plenerowa nawiązująca do tradycji i wierzeń związanych z najkrótszą nocą w roku – w tym roku odbędzie się 17 czerwca (sobota). Podobnie jak w poprzednich latach, uczestnicy mogą liczyć na wieczór w ludowej i baśniowej atmosferze.

REKLAMA

Noc Świętojańska, Noc Kupały, Sobótka – czyli najkrótsza noc w roku, podczas przesilenia letniego. Kiedyś obchodzona była jako jako święto ognia, wody, słońca i księżyca, urodzaju, płodności, radości i miłości. W tradycji ludowej z Nocą Świętojańską związanych jest wiele legend i podań, a także rytuałów – w tym ten najbardziej znany, czyli puszczenie przez dziewczęta wianków na wodę.

Od kilku lat na terenie Ośrodka Wypoczynkowego w Paprocanach organizowane są Tyskie Wianki – impreza plenerowa nawiązująca do tradycji Nocy Świętojańskiej. Puszczanie na wodę wianków to tylko jedna z jej atrakcji. W tym roku w programie są m.in. warsztaty plastyczne, plecenie wianków, spektakl plenerowy, parada świętojańska, pokazy świetlne i ognisko. Imprezie, jak co roku będzie towarzyszyć też kino plenerowe. W tym roku pokazane będą dwa filmy, które w internetowej sondzie na portalu facebook zdobyły najwięcej głosów: “Pulp Fiction” – słynne dzieło Quentina Tarantino z 1994 oraz “Kupiliśmy zoo” – komediodramat z 2011 r. z Mattem Damonem i Scarlett Johansson w rolach głównych.

Organizatorem imprezy jest Urząd Miasta Tychy. Wstęp wolny.

Tyskie Wianki
OW Paprocany, 17 czerwca, godz. 19:00 – 0:00

19.00 – warsztaty plastyczne, tradycyjne plecenie wianków oraz konkurs na najpiękniejszy wianek, ognisko na plaży

20.30 – spektakl plenerowy „O dziewczynce, co kwiatu paproci w Paprocanach szukała” – w formie baśni, opowiadań o wierzeniach i zabiegach związanych z obchodami nocy świętojańskiej

21.30 – parada świętojańska z pochodniami, prowadzona przez chłopców i dziewczęta w ludowych strojach

22.00 – Letnie Kino Plenerowe, pokazy filmów “Kupiliśmy zoo” i “Pulp Fiction”

Ponadto:
wielkie ognisko dla mieszkańców z pieczeniem kiełbasek, przy ognisku wróżenie z kwiatów i wianków, świetlne przestrzenne instalacje: “płonące” drzewa, 5-metrowe świetlne kule.

 

 

 

Podziel się informacją!Back to Top ↑