Aktywizacja sportowa najmłodszych doceniona

0
56

Tychy zajęły pierwsze miejsce w ogólnopolskim rankingu Dziennika Gazety Prawnej „Aktywizacja sportowa dzieci i młodzieży”. Nagrodę, podczas Kongresu „Perły Samorządu 2017”, odebrał Marcin Staniczek – dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Tychach. Specjalne wyróżnienia przyznano Tychom także za miejski transport niskoemisyjny.
Tychy zajęły pierwsze miejsce w kategorii miast powyżej 100 tys. mieszkańców, na drugim miejscu znalazła się Bydgoszcz, a na trzecim Gdynia. Wyróżnienia w tej kategorii otrzymały także: Sosnowiec, Kraków, Radom, Rzeszów, Lublin, Gliwice i Poznań.
– Bardzo cieszy zwycięstwo w rankingu, choć muszę przyznać, że nie jestem nim zaskoczony. Zadajemy sobie sprawę jak ważny jest ruch, aktywny tryb życia i od wielu lat kładziemy duży nacisk na aktywizację sportową dzieci i młodzieży w Tychach. Wiele wysiłku i pieniędzy włożyliśmy w poprawę infrastruktury (w ostatnich latach w mieście powstało m.in. kilkadziesiąt boisk) i działalność klubów sportowych (ich liczba wzrosła w ciągu kilku lat o 120 proc., a liczba osób w nich ćwiczących o blisko 500 proc). Obecnie blisko 3000 dzieci i młodzieży trenuje w klubach sportowych w naszym mieście różne dyscypliny – od piłki nożnej czy koszykówki po skoki do wody. Jestem pewien, że ten wspólny wysiłek się opłaci i dzięki naszym młodym sportowcom będziemy w przyszłości przeżywać wspaniałe emocje – mówi Andrzej Dziuba,  prezydent Tychów.
Celem rankingu „Aktywizacja sportowa dzieci i młodzieży” było wyłonienie i nagrodzenie samorządów wyróżniających się w tym zakresie dużą aktywnością. Do udziału w konkursie mogły zgłaszać się gminy wiejskie, miejsko-wiejskie, miasta do 100 tys. oraz miasta powyżej 100 tys.
„Kultura fizyczna i sport stanowią w dzisiejszym społeczeństwie zasadniczą sferę kultury życia każdego człowieka. Zadaniem własnym samorządów terytorialnych, obok innych spraw publicznych o znaczeniu lokalnym, jest wspieranie kultury fizycznej na swoim terenie działania. Upowszechnianie sportu i rekreacji ruchowej wymaga od władz samorządowych przeznaczenia części budżetów na dofinansowanie zadań związanych z aktywnością ruchową ogółu społeczności, z uwzględnieniem budowy terenów rekreacyjnych oraz urządzeń sportowych” – czytamy na stronie organizatora rankingu.
Nagrody zostały wręczone podczas odbywającego w Gdyni Kongresu „Perły Samorządu 2017”, zorganizowanego przez Dziennik Gazeta Prawna i Miasto Gdynia.
Foto: mat. pras. UM Tychy