Noc ze sztuką i śląskom godkom

0
91

Tyska Noc Muzealna odbyła się już po raz dziesiąty. Muzeum Miejskie przygotowało z tej okazji warsztaty dla dzieci, wernisaż nowej wystawy, zwiedzanie Starych Tychów, quiz wiedzy o piłce nożnej i koncert. Z kolei Muzeum Browarów Książęcych zapraszało zwiedzających na degustacje i pokazy w śląskim stylu. Do późnych godzin wieczornych i nocnych można też było zwiedzać obydwa muzea.
Noc Muzealna w Muzeum Miejskim rozpoczęła się już o godz. 16, kiedy z Rynku grupa zwiedzających wyruszyła na spacer z odkrywaniem tajemnic najstarszej dzielnicy miasta. Nieco później w Starym Magistracie przy Placu Wolności otwarto wystawę poświęconą zmarłemu przed rokiem Andrzejowi Czyżewskiemu. Przygotowały ją dr Maria Lipok-Bierwiaczonek, była dyrektor muzeum i Agnieszka Czyżewska – córka architekta.
– 10 lat temu otwieraliśmy wielką wystawę fotografii Andrzeja Czyżewskiego, które pokazywały nasze miasto w fazie jego budowy i to jak wówczas żyli mieszkańcy – przypomniała Maria Lipok-Bierwiaczonek. – Ta wystawa cieszyła się ogromnym zainteresowaniem.
Tym razem wystawa poświęcona jest postaci Czyżewskiego – projektanta, architekta, fotografa, a także pisarza, autora biografii Marka Hłaski (którego był ciotecznym bratem). Wystawa pokazuje też Andrzeja Czyżewskiego prywatnie – z przyjaciółmi, żoną i córkami, podczas wypoczynku w górach i we własnym ogrodzie.
Podczas wernisażu wystawy, jej bohatera wspominał m.in prof. Marek S. Szczepański, socjolog. – Z panem Czyżewskim pozostawałem w stałej polemice – mówił. – Spieraliśmy się często, ale był znakomitym rozmówcą.
Inspirowane architekturą
Z kolei w Dawnej Młótowni (ul. Katowicka 9) można było zwiedzić wystawę poświęconą innemu architektowi, posiadającemu wielki wkład w budowę miasta Tychy – Markowi Dziekońskiemu. Oprowadzał po niej kurator Patryk Oczko. Obie wystawy zwiedziła m.in. pani Anna Szpakowska-Kujawska, przyjaciółka Marka Dziekońskiego i Andrzeja Czyżewskiego z czasów studiów we Wrocławiu i autorka projektu witraży do kościoła Matki Boskiej Królowej, zaprojektowanego przez Dziekońskiego. Projekt nie został zrealizowany, ale można go oglądać na wystawie.
– Marek i Andrzej budowali Nowe Tychy, a ja jako nastolatek czułem, że robią coś wspaniałego i ważnego – mówił syn pani Anny, Łukasz Kujawski, który przyjechał wraz z mamą z Wrocławia. – Czułem tę ich pasję i zaangażowanie.
Muzeum przygotowało też propozycję dla najmłodszych, inspirowaną architekturą. Podczas warsztatów twórczych, prowadzonych przez Monikę Sojkę, dzieci tworzyły makiety budynków z kartonów i pudełek. – Punktem wyjścia były budynki pana Dziekońskiego, ale dzieci szybko dały się ponieść wyobraźni i własnym pomysłom – mówiła prowadząca.
Zbigniew Kaiser napisał najlepiej
W ramach Nocy Muzeów, Tyska Galeria Sportu, oddział Muzeum Miejskiego, zorganizowała Wielki Test Wiedzy o Polskiej Piłce Nożnej. Najlepiej napisał go Zbigniew Kaiser – zawodnik i działacz najstarszego w Tychach klubu futsalowego Inter.
W teście wzięło udział ok. 60 osób, a składał się z 30 pytań. Dotyczyły one historii piłki, reprezentacji Polski, polskich klubów i piłkarzy. Oto przykłady pytań: Najwyższa porażka reprezentacji Polski to 0:8 w 1948 r. Kto nas wtedy pokonał? (Dania, Węgry czy Związek Radziecki?); W jakim polskim klubie kończył swoją karierę król strzelców Mundialu 1994 Oleg Salenko? (Polonia Warszawa, Pogoń Szczecin czy Widzew Łódź?); W barwach jakiego klubu polska bramkarka Katarzyna Kiedrzynek zagrała w finale Ligi Mistrzyń w 2015 r? (VfL Wolfsburg, Paris St. Germain, FC Rosengard Malmoe); Ile goli w meczu z Unionem Touring Łódź w 1939 r. strzelił dla Ruchu Chorzów Ernest Wilimowski? (8, 9 czy 10).
Poziom wiedzy uczestników testu był wysoki, chociaż nikomu nie udało się uzyskać maksymalnej ilości punktów. Test wygrał Zbigniew Kaiser, który wyprzedził Tadeusza Ziobera i Damiana Musioła. Najlepsi, a także pozostali wyróżnieni uczestnicy, otrzymali atrakcyjne nagrody oraz bilety na mecze młodzieżowych mistrzostw Europy w Tychach. Przewodniczącym jury i gościem specjalnym był Andrzej Zydorowicz, legendarny komentator telewizyjny, który komentował 8 finałów mistrzostw świata, 6 finałów ME, 9 razy był na Igrzyskach Olimpijskich. W jury zasiadał także Jerzy Kubica, wicemistrz Polski z GKS Tychy w 1976 r.Podczas Nocy Muzeów, zwiedzano także Stadion Miejski w Tychach i wystawę stałą TGS. Ponad 100-osobową grupę oprowadzali Jerzy Gęga i Piotr Zawadzki.
Śląskie klimaty
Noc w Muzeum Miejskim zakończył się około godz. 23, po koncercie zespołu Wiano, który w zeszłym roku wydał debiutancką płytę właśnie dzięki wsparciu muzeum. Repertuar grupy nawiązuje do ludowych pieśni, ale nie brakuje tu nowoczesnych aranżacji. Ich znakiem rozpoznawczym jest nostalgiczny wokal Agnieszki Muchy oraz oryginalny instrument – lira korbowa, na której gra Jakub Kabus.
Natomiast w Muzeum Tyskich Browarów Książęcych zwiedzanie i zabawa trwały do północy. Motywem przewodnim tegorocznej Nocy Muzeów była tam śląskość. Przewodnicy w tradycyjnych śląskich strojach zapraszali do degustacji piwa, gawęd, zabaw i konkursów – oczywiście godając po śląsku. Mistrzyni w tej dziedzinie – Stefania Dyduch, autorka videobloga byfyj.pl, opowiadała o dawnych zwyczajach, codziennym życiu i przedmiotach gospodarstwa domowego, których nazw i przeznaczenia wiele osób już dziś nie pamięta.
Ostatnim punktem programu był występ śląskiego kabareciarza Grzegorza Poloczka.
Tekst: Sylwia Witman, Leszek Sobieraj
Na zdjęciu: Stefania Dyduch gwarą opowiadała w Muzeum Tyskich Browarów Książęcych o dawnym życiu i zwyczajach.
Foto: Sylwia Witman