Miasto Konsultacje z atrakcjami na Rynku

Opublikowano 16 maja, 2017 | przez Sylwia Witman

0

Konsultacje z atrakcjami na Rynku

Od piątku do niedzieli (19-21 maja) na Rynku odbędą się konsultacje społeczne dotyczące miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla Starych Tychów. Punktowi konsultacyjnemu będą towarzyszyć atrakcje dla dzieci i zabawa w prototypowanie – czyli testowanie możliwych rozwiązań w organizacji ruchu.

REKLAMA

Konsultacje były poprzedzone trzema spotkaniami tzw. Kawiarenki Obywatelskiej, podczas których dyskutowano (czasem bardzo burzliwie) o tym co jest potrzebne na Starych Tychach, jakie problemy należy tam rozwiązać i co trzeba chronić. Aktywnie zabierali głos przedsiębiorcy mówiąc, że ewentualne nowe rozwiązania nie mogą utrudniać im prowadzenia działalności. W szczególności nie chcieli oni ograniczania ruchu samochodów i apelowali o tworzenie nowych miejsc parkingowych. Ale rozmawiano też o stworzeniu z Rynku i terenów zielonych wzdłuż Potoku Tyskiego przestrzeni bardziej atrakcyjnej dla spacerowiczów i rowerzystów.

Jak pogodzić te różne funkcje Starych Tychów? O tym będzie można rozmawiać podczas plenerowych konsultacji społecznych z przedstawicielami Wydziału Planowania Przestrzennego i Urbanistyki Urzędu Miasta Tychy. – Będziemy mieli przygotowane mapy, będziemy mogli przedyskutować wszystkie propozycje zgłaszane dotychczas przez mieszkańców – mówi mówił Michał Szudarski z Wydziału Planowania. – Sami także przygotujemy pewne propozycje do których będzie można się odnieść.

Zapisy, jakie znajdą się w tworzonym przy udziale mieszkańców miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, określą m.in. jakie budynki (jak wysokie, o jakich gabarytach i przeznaczeniu) mogą w przyszłości powstawać na tym terenie, które obszary nie mogą nigdy zostać zabudowane, gdzie znajdą się tereny zielone, skwery czy place zabaw oraz którędy mogą przebiegać drogi. Plan pozwala chronić ład przestrzenny i architektoniczny, a często także dziedzictwo kulturowe, zabraniając np. wyburzeń lub przebudów obiektów ważnych dla historii miasta. Podczas konsultacji na Rynku rozdawana będzie broszura “Przewodnik po planowaniu przestrzennym” wyjaśniająca na czym to planowanie polega, jakie są jego etapy, dlaczego miejscowy plan jest tak ważny i w jaki sposób mieszkańcy mogą włączyć się w jego powstawanie.

Konsultacje będą odbywać się w następujących terminach:

  • piątek (19 maja) w godzinach 15-18
  • sobota (20 maja) w godzinach 10-13
  • niedziela (21 maja) w godz. 10-13

W sobotę na Rynku będą się też odbywać Targi Śniadaniowe – impreza, która już na stałe wpisała się w tę przestrzeń. Ponadto o godz. 16 będzie można wybrać się na spacer po Starych Tychach razem z pracownikami Muzeum Miejskiego i Wydziału Planowania Przestrzennego i porozmawiać o historycznym i kulturowym dziedzictwie tej części miasta. Spacer będzie częścią programu Tyskiej Nocy Muzealnej.

Natomiast w niedzielę w godzinach działania punktu konsultacyjnego będzie odbywać się zabawa w prototypowanie. Na 3 godziny zostanie zamknięta ulica przy Rynku (zachodnia strona, gdzie ruch jest dozwolony tylko dla dostaw), będą tam ustawione stoliki, krzesła i pufy. – Chcemy dowiedzieć się jak się takie rozwiązanie spodoba, jakie będą opinie na ten temat – mówi Michał Szudarski. – To będzie przyczynek do dyskusji o tych pomysłach, które pojawiały się na Kawiarence Obywatelskiej, czyli o powiększeniu płyty rynku i poszerzeniu tej przestrzeni publicznej.

Przez wszystkie trzy dni konsultacjom będą towarzyszyć zabawy i animacje dla dzieci (malowanie twarzy, dmuchańce).

Konsultacje społeczne w rozszerzonej formule są prowadzone w ramach projektu “Przestrzeń dla partycypacji”, do którego dołączył Urząd Miasta Tychy podczas prac nad planem zagospodarowania dla Starych Tychów. Projekt jest realizowany przez Związek Miast Polskich i szereg organizacji pozarządowych. Ma on promować obywatelską aktywność i włączanie się mieszkańców w tworzenie dokumentów planistycznych dotyczących przestrzeni ich codziennego życia.

“Przewodnik po planowaniu przestrzennym” jest dostępny w formie elektronicznej. Można go pobrać tutaj.

Od dzisiaj na stronie Urzędu Miasta Tychy można też wypełnić ankietę internetową związaną z zagospodarowaniem Starych Tychów. Ankieta dostępna jest tutaj.

Foto: ARC

Podziel się informacją!Back to Top ↑