Śląsk bez tajemnic

0
349

Uczestnicy drugiej edycji Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o Regionie “Silesia Incognita” musieli wykazać się wiedzą naprawdę wszechstronną. W pytaniach przeplatały się zagadnienia z historii, sportu, kultury, architektury i geografii. Najlepiej poradziła sobie z nimi drużyna z Gimnazjum nr 4 w Tychach: Zofia Brzęk i Bartłomiej Kielar.
Konkurs odbył się 30 marca w Tyskiej Galerii Sportu na Stadionie Miejskim (oddział Muzeum Miejskiego w Tychach). Do udziału przystąpiło 20 dwuosobowych drużyn ze szkół podstawowych i gimnazjów z Tychów, Katowic, Bojszów, Czarkowa, Czerwionki-Leszczyn, Wodzisławia Śląskiego, Studzienic, Bytomia, Rybnika, Czechowic-Dziedzic i Pszczyny.
Uczestnicy zmierzyli się z niełatwymi zadaniami. Musieli m.in. dopasować przydomki historycznych śląskich władców do ich imion, podać przykłady śląskich słów pochodzenia niemieckiego albo przykładowe miasta leżące w województwie śląskim ale nie na Śląsku. Trzeba było też rozpoznać charakterystyczne budowle regionu (tu o dziwo najwięcej trudności sprawił browar w Tychach) i całkiem dobrze znać sukcesy drużyn piłkarskich ze Śląska. Młodzież musiała się wykazać także wiedzą historyczną. Padały pytania o Tragedię Górnośląską i wojny śląskie, o życiorysy ważnych postaci, jak Wojciech Korfanty czy Henryk Sławik. W jednym z zadań trzeba było omówić historyczne różnice między Górnym Śląskiem i Śląskiem Cieszyńskim. Warto było znać sylwetki słynnych śląskich przedsiębiorców i wynalazców, jak Karol Godula czy Oskar Troplowitz. Nie zabrakło pytań o wierzenia ludowe i śląskie demony, a nawet o to jaki eksponat związany ze Śląskiem można oglądać w British Museum w Londynie.
Uczestnicy konkursu popisywali się swoją wiedzą, a oceniało ją jury w składzie: Klaudia Roksela (etnolog, portal gryfnie.com), Michał Dziubek (historyk z Muzeum Historii Katowic), Małgorzata Łukaszewska (Wojewódzki Ośrodek Metodyczny) i Aleksander Uszok (radny miasta Katowice, kulturoznawca, pasjonat regionalizmu).
– Konkurs był na bardzo wysokim poziomie – mówił Aleksander Uszok, przewodniczący jury. – Sam z marszu chyba nie podjąłbym się wystartowania w takim sprawdzianie.
Pomysłodawca konkursu, nauczyciel, pisarz i felietonista Marcin Melon od dawna przekonuje, że regionalizmu trzeba nauczać tak, żeby nie było nudno. I taka nauka przynosi efekty – czego najlepszym dowodem jest zwycięstwo w konkursie dwojga byłych uczniów Marcina Melona. Jak sami przyznają to on zaszczepił w nich miłość do Śląska.
Organizatorami konkursu byli: Muzeum Miejskie w Tychach i Szkoła Podstawowa nr 37 w Tychach.
Laureaci:
I miejsce – Zofia Brzęk i Bartłomiej Kielar, Gimnazjum nr 4 w Tychach
II miejsce – Kola Masny i Jarosław Makówka, Szkoła Podstawowa nr 16 w Studzienicach
III miejsce – Kacper Szymaniak i Małgorzata Sojka, Gimnazjum nr 9 w Bytomiu
Foto: SW