Skorzystaj z bezpłatnej porady prawnej

0
25

Na terenie naszego miasta działa pięć punktów, w których tyszanie mogą skorzystać z darmowych porad prawnych.
Dla kogo darmowe porady? To, kto może skorzystać z bezpłatnej pomocy reguluje ustawa. W myśl ustawy może to być osoba fizyczna, której w okresie 12 miesięcy poprzedzających zwrócenie się o udzielenie nieodpłatnej pomocy prawnej zostało przyznane świadczenie z pomocy społecznej, osoba posiadająca ważną Kartę Dużej Rodziny, kobiety w ciązykombatanci oraz osoby będące ofiarami represji wojennych i okresu powojennego ( z aktualnym zaświadczeniem), osoby posiadające ważną legitymację weterana albo legitymację weterana poszkodowanego, osoba, która nie ukończyła 26 lat, lub ukończyła 65 lat, osoba, która w wyniku wystąpienia klęski żywiołowej, katastrofy naturalnej lub awarii technicznej znalazła się w sytuacji zagrożenia lub poniosła straty.
Zakres możliwych do uzyskania informacji dotyczy etapu postępowania przedsądowego z prawa cywilnego, karnego, spraw administracyjnych, ubezpieczenia społecznego, spraw rodzinnych, prawa pracy, przygotowania do rozpoczęcia działalności gospodarczej, a także prawa podatkowego (z wyłączeniem spraw podatkowych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej).
Nieodpłatna pomoc prawna obejmuje: poinformowanie osoby uprawnionej o obowiązującym stanie prawnym, o przysługujących jej uprawnieniach lub o spoczywających na niej obowiązkach; wskazanie osobie uprawnionej sposobu rozwiązania jej problemu prawnego; udzielenie pomocy w sporządzeniu projektu pisma w sprawach o których piszemy powyżej (z wyjątkiem pism procesowych w toczącym się postępowaniu przygotowawczym lub sądowym i pism w toczącym się postępowaniu sądowoadministracyjnym); sporządzenie projektu pisma o zwolnienie od kosztów sądowych lub ustanowienie pełnomocnika z urzędu w postępowaniu sądowym lub ustanowienie adwokata, radcy prawnego, doradcy podatkowego lub rzecznika patentowego w postępowaniu administracyjnym.
Gdzie można skorzystać z bezpłatnej konsultacji prawnej? W punkcie zlokalizowanym w budynku „Balbina Centrum” przy ul. Barona 30 ( lokal 212, I piętro) porad prawnych od poniedziałku do piątku w godz. 10-14 udzielają prawnicy zrzeszeni w Okręgowej Radzie Adwokackiej w Katowicach. Punkt drugi zlokalizowany w budynku Urzędu Miasta Tychy (Al. Niepodległości 49, na III piętrze, pok. 317), prowadzony jest przez Okręgową Izbę Radców Prawnych w Katowicach i otwarty od poniedziałku do środy oraz w piątki w godz.12-16, a w czwartki od godz. 13 do 17.
Kolejne trzy punkty prowadzone są przez organizacje pozarządowe i zlokalizowane w „Balbina Centrum” na pierwszym piętrze. Punkt nr 3 jest do dyspozycji mieszkańców w lok. 212 w poniedziałki, środy i piątki od godz. 15-19, zaś we wtorki i czwartki od 14.30 -18.30.
Punkt 4 w lok. 209 od poniedziałku do piątku w godz. 8 – 12; a punkt nr 5 w tym samym lokalu tyle, że poniedziałku do piątku w godz. 12:30 – 16:30.
Foto: ARC/mat. pras.