Twoje Tychy: 100 młodych muzyków na scenie

0
94

XVIII Tyskie Dni Suzuki trwały od 19 do 22 stycznia. Zakończyły się w niedzielę wielkim Koncertem Finałowym. Zagrali w nim wszyscy uczestnicy warsztatów wraz z wykładowcami.
W tegorocznych Tyskich Dniach Suzuki brało udział blisko 100 młodych muzyków w wieku od 2 do 20 lat z terenu całej Polski. Po raz pierwszy byli również goście z Węgier. – Mieliśmy grupy skrzypków, altowiolistów, pianistów i wiolonczelistów. Warsztaty były bardzo wesołe, panowała niezwykle przyjazna atmosfera, co jest zresztą zgodne z filozofią Szkoły Suzuki. Uczestnicy poznali nowe metody pracy nad pięknym dźwiękiem. Poza tym odbywały również zajęcia gimnastyczne i plastyczne oraz wykłady dla rodziców – mówi organizatorka Elżbieta Węgrzyn ze Szkoły Suzuki w Tychach.
Zajęcia gimnastyczne miały na celu uświadomić młodych muzyków i ich rodziców, co zrobić by uniknąć kłopotów z kręgosłupem, które mogą pojawić się, gdy nie dba się o prawidłową postawę i nie zażywa ruchu. Z kolei na zajęciach plastycznych dzieci przygotowywały maski karnawałowe, w których wystąpiły na występach podsumowujących. Bo dodać trzeba, że tematem przewodnim 18. TDS był właśnie karnawał i … kolędy. – Chcieliśmy wykorzystać fakt, że Boże Narodzenie było stosunkowo niedawno. Każdy z wykładowców przywiózł ze swojego kraju piękną kolędę, którą następnie uczestnicy wykonali na koncercie finałowym – opowiada Elżbieta Węgrzyn. – Nie zapomnieliśmy również o Dniu Babci i Dziadka. Dzieci wykonały malowidła na deseczkach i podarowały swoim dziadkom – dodaje.
Zajęcia prowadzili, podobnie jak w latach poprzednich, znakomici wykładowcy. Wśród nich byli m.in. Helen Brunner (Wielka Brytania), Kate Greenhalg Coelle (Stany Zjednoczone/Niemcy), Alessio Nacuzi (Włochy) i Inger Due (Dania). Z polskich nauczycieli warsztaty prowadzili: Małgorzata Nieskurska, Elżbieta Węgrzyn, Dorota Uścińska, Dariusz Micorek (akompaniament). Zajęcia dodatkowe przygotowali: Maciej Gruchlik – taniec, Monika Grabowska – Pniak – plastyka, Anna Gacka – zajęcia ruchowe.
Znalazła się również odważna grupa mam, która finałowy popis taneczny uświetniła wykonaniem kankana. – Chodziło o to, żeby pokazać innym, że poczucie humoru i dystans do samego siebie są w życiu codziennym bardzo potrzebne – przyznaje Elżbieta Węgrzyn. Dzieci natomiast zatańczyły układy kojarzące się z karnawałem w Rio.
Warto dodać, ze na koncercie zamykającym 18. Tyskie Dni Suzuki publiczność usłyszała m.in Wejście Gladiatorów (utwór znany z cyrkowych popisów), Marsza Radeckiego J. Straussa (wieńczący Koncert Noworoczny w Wiedniu) oraz wiele utworów klasycznych i rozrywkowych w wykonaniu wszystkich uczestników tegorocznych warsztatów.
Foto: mat. pras. Szkoła Suzuki w Tychach