Twoje Tychy: Strefa jeszcze większa

0
347

Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna została poszerzona o 269 hektarów, położonych na terenach woj. śląskiego i opolskiego. W Tyskiej Podstrefie KSSE znalazły się grunty w Lędzinach i Katowicach.
Według szacunków i prognoz na najbliższe lata, poszerzenie KSSE o ok. 11 proc. oznacza, iż na włączonych terenach może pojawić się nawet 100 nowych projektów inwestycyjnych, a w konsekwencji ok. 13,4 tys. nowych miejsc pracy, przy nakładach inwestycyjnych wynoszących ok. 5,3 mld złotych. Maksymalna łączna wielkość pomocy publicznej, jaka może zostać udzielona inwestorom realizującym projekty na nowych obszarach wynosi ok. 1,9 mld zł.
– Podejmując decyzję o włączeniu nowych terenów do strefy czynimy to w celu rozwiązania konkretnych, lokalnych problemów np. związanych z rynkiem pracy – powiedział Piotr Wojaczek, prezes zarządu KSSE S.A. – Analizujemy wybrane lokalizacje pod kątem ich potencjału społecznego czy dostępności infrastruktury i następnie, we współpracy samorządem lokalnym, wnioskujemy o utworzenie obszaru strefy. Przemiana terenu inwestycyjnego w tętniący inwestycjami park przemysłowy nie następuje od razu, a cały proces wymaga również nakładów finansowych.
W podstrefie tyskiej do KSSE włączono ponad 3 hektary gruntu w Katowicach i Lędzinach. Położone przy ul. Lędzińskiej tereny są w pełni uzbrojone (energia elektryczna, gaz, woda, kanalizacja deszczowa i sieć teletechniczna) i zgodnie z planem zagospodarowania przeznaczone do funkcji produkcyjno-usługowej. Na podstawie osiąganych dotychczasowo wskaźników dla Podstrefy Tyskiej szacuje się, że na włączanym obszarze może powstać około 150 nowych miejsc pracy przy nakładach w wysokości ok. 60 mln złotych.
– Włączone tereny już wcześniej były przez nas promowane, czego efektem było zainteresowanie gruntami ze strony przedsiębiorców. Dzięki zakończeniu trwającej prawie rok procedury włączenia terenu do KSSE, możemy zintensyfikować działania w poszukiwaniu inwestorów. Liczymy, że uda nam się osiągnąć cel, aby pierwsze tereny znalazły swoich nabywców jeszcze w 2017 roku. Z kolei włączane w Katowicach grunty, na których planowana jest nowa inwestycja firmy Rockwell Automation, są własnością spółki Echo 135 oraz Skarbu Państwa. Szczegółowe dane dotyczące projektu inwestycyjnego będą znane po zakończeniu rokowań z inwestorem zainteresowanym prowadzeniem działalności na tym terenie – dodała Ewa Stachura-Pordzik, wiceprezes KSSE SA i prezes Podstrefy Tyskiej.
Foto: ARC