Opublikowano 18 października, 2016 | przez Ewa Strzoda

Święto gitary rozpoczęte

Pod dwóch latach oczekiwań w Tychach znów zabrzmiał hejnał festiwalu Śląska Jesień Gitarowa. Koncert inaugurujący 16. edycję odbył się w minioną niedzielę w sali koncertowej Mediateki.

REKLAMA

W imieniu prezydenta Andrzeja Dziuby Międzynarodowy Festiwal Śląska Jesień Gitarowa i Konkurs Gitarowy im. Jana Edmunda Jurkowskiego otworzyła Daria Szczepańska, zastępca prezydenta ds. społecznych. – Tychy to miasto bardzo przyjazne kulturze, muzyce, a nade wszystko gitarze – powiedziała wiceprezydent do zebranej w sali koncertowej publiczności.

W tym roku ŚJG obchodzi jubileusz 30-lecia istnienia. – Od samego początku niezmiennie festiwal realizowany jest dzięki środkom pochodzącym z budżetu miasta Tychy – podkreślił Paweł Drzewiecki, dyrektor Miejskiego Centrum Kultury w Tychach. – Również od samego początku Śląska Jesień Gitarowa odbywa się w ścisłej współpracy z Akademią Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach – dodał.

Na koncercie otwierającym tegoroczne święto gitary wystąpili: Andrea De Vitis (Włochy), Amadeus Guitar Duo (Kanada/Niemcy), Gruber&Maklar Duo (Niemcy), Kupiński Guitar Duo (Polska). Artystom towarzyszyła tradycyjnie Orkiestra Kameralna Miasta Tychy AUKSO, pod batutą maestro Marka Mosia. Artyści (Kupiński Duo i De Vitis) w czasie konferencji prasowej, która odbyła się w poniedziałek w Hotelu Tychy, podkreślali wyjątkową akustykę nowej tyskiej sali koncertowej. Andrea De Vitis stwierdził nawet, że w tym miejscu mogą być organizowane koncerty bez nagłośnienia.

W czasie wspomnianego spotkania z dziennikarzami, prof. Marek Nosal – dyrektor artystyczny ŚJG mówił o nowej formule artystycznej tegorocznej edycji. – Układ koncertów i wszystkich innych festiwalowych wydarzeń z jednej strony oddaje nasz szacunek dla tradycji festiwalu, ponieważ ŚJG była zawsze bardzo różnorodna. A z drugiej pokazuje, że my jeszcze bardziej idziemy w kierunku tej różnorodności. To ma być bogata oferta, po prostu święto gitary – podsumował profesor.

Tradycyjnie festiwalowi towarzyszy Konkurs Gitarowy im. Jana Edmunda Jurkowskiego. W tym roku do zmagań konkursowych stanie 24 młodych gitarzystów. Nowością tej edycji ŚJG jest to, że nazwiska laureatów będą znane dopiero na koncercie finałowym. Publiczności nie pozostaje zatem nic innego, jak uzbroić się w cierpliwość. A tym, którzy jeszcze biletu na koncerty nie mają, trochę się… pospieszyć, bo jak przyznaje organizator – Miejskie Centrum Kultury w Tychach – bilety na festiwal rozchodzą się jak świeże bułeczki. Na większość koncertów komplet na widowni jest już przesądzony. Uwaga! W sprzedaży są jeszcze bilety na koncerty wtorkowy i czwartkowy.

Więcej o tym, jakie koncertowe atrakcje czekają nas w ciągu tego tygodnia piszemy w dzisiejszym wydaniu Twoich Tychów.

Foto: Ewa Strzoda

Podziel się informacją!Back to Top ↑