Park Wodny Tychy: zmiana daty otwarcia

0
359

Szeroki zakres prac oraz wysoki poziom ich skomplikowania spowodował, że zakończenie robót na budowie Wodnego Parku Tychy nastąpi na przełomie III i IV kwartału przyszłego roku, czyli trzy miesiące później niż planowano. Inwestor – Regionalne Centrum Gospodarki Wodno-Ściekowej S.A właśnie podpisał w tej sprawie aneks do umowy z generalnym wykonawcą Mostostalem Warszawa S.A.
Prace na budowie Wodnego Parku Tychy prowadzone są w dużym tempie. Została już wykonana większość robót związanych z budynkiem głównym. W całości gotowe są m.in. betonowe ściany, stropy, schody oraz konstrukcje drewniane. Trwa montaż niecek stalowych, saun i jacuzzi. Układana jest również instalacja ogrzewania podłogowego oraz zabudowywane są filtry wodne z ekologicznym złożem z tzw. zielonego szkła. Dzięki temu filtrowanie wody basenowej będzie o wiele bardziej wydajne i efektywne, niż w przypadku złóż piasku. „Zielone szkło” oznacza również brak toksycznych substancji nad taflą wody, czyli komfort kąpieli, bez żadnego wpływu na układ oddechowy.
Na zewnątrz obiektu budowane są drogi, chodniki i ścieżki rowerowe. Powstał już dwupoziomowy parking oraz osiągnięto stan surowy budynku bioelektrociepłowni, w którym biogaz z oczyszczalni będzie zamieniany w energię elektryczną i ciepło dla parku wodnego. Całość nabrała kształtów a teraz i kolorów – od strony północnej dobiega końca montaż elewacji zmieniającej kolory – ROCKPANEL CHAMELEON.
Pierwotnie prace miały trwać 24 miesiące, jednak okazało się, że realizacja przedsięwzięcia obliczonego na tak dużą skalę wymaga nieco więcej czasu.
– Nasz park to jeden z najbardziej skomplikowanych obiektów tego typu w Polsce. Wyzwanie, przed którym stali projektanci i wykonawca to nie tylko realizacja kilkunastu wodnych atrakcji, ale również unikalnej strefy edukacyjnej, niespotykanej nigdzie indziej gry interaktywnej i łaźni piwnych. Odrębnym zagadnieniem jest produkcja prądu i ciepła we własnej bioelektrociepłowni – mówi Zbigniew Gieleciak, prezes Regionalnego Centrum Gospodarki Wodno-Ściekowej S.A, inwestor Wodnego Parku Tychy.
Zgodnie z podpisanym dokumentem, zakończenie robót powinno nastąpić na przełomie III i IV kwartału przyszłego roku. Inwestor bardzo skrupulatnie śledzi to, co dzieje się na budowie i pilnuje, by złożoność prac nie była pretekstem do nieuzasadnionych opóźnień. Na razie jednak nic takiego nie ma miejsca.
– Do zmiany terminu zakończenia prac podchodzimy realistycznie. Wodny Park Tychy ma służyć mieszkańcom przez 25-30 lat, dlatego istotne jest, aby inwestycja została starannie i rzetelnie przeprowadzona – dodaje Zbigniew Gieleciak.
Obecnie na placu budowy każdego dnia pracuje ok. 120 pracowników. Realizacja robót jest monitorowana przez inżyniera kontraktu. Nad procesem budowlanym czuwają także dodatkowi inspektorzy branżowi. Projektanci obiektu sprawują nadzór autorski, a zgodność robót z przyjętym harmonogramem rzeczowo-finansowym weryfikuje również bank finansujący emitowane przez RCGW S.A. obligacje.
Foto: mat. pras.