Twoje Tychy: Ewolucja czy rewolucja?

0
70

Już w czwartek w szkołach zabrzmi pierwszy dzwonek. Nowy rok szkolny niesie za sobą wiele zmian. Zgodnie z tym co zapowiada minister edukacji, zmiany będą naprawdę duże.
Obecnie wiadomo już, że zgodnie z reformą oświaty proponowaną przez minister edukacji Annę Zalewską, największą zmianą ma być likwidacja gimnazjów i powrót do ośmioklasowej szkoły podstawowej, czteroletniego liceum i pięcioletniego technikum. Już w przyszłym roku szkolnym (2017/2018) uczniowie klas szóstych nie pójdą do gimnazjów, a do klas siódmych. Stosowana ustawa i rozporządzenia mają być znane w połowie września.
Zobaczymy, czy będziemy mówić o ewolucji w oświacie, czy nieprzemyślanej rewolucji. Zgodnie z zapowiedziami ministerstwa, samorządy będą miały rok na przygotowanie swoich placówek oświatowych do zapowiadanych przez MEN zmian. To z pewnością za mało. Gdyby ten czas wynosił dwa, trzy lata, rzeczywiście można by mówić o ewolucji. Jeżeli faktycznie będzie to rok, to bez wątpienia będzie to rewolucja – mówi Daria Szczepańska, zastępca prezydenta Tychów ds. społecznych. – Każda szkoła, nie tylko polska, jest instytucją długiego trwania. Wymaga wyjątkowego podejścia – komfortu, czasu i stabilności – dodaje.
Zwolnienia nauczycieli
Jak przyznaje Dorota Gnacik, dyrektor Miejskiego Zarządu Oświaty w Tychach, w wyniku reformy pewne jest już teraz, że zwolnień nauczycieli nie da się uniknąć. – Pani minister zapowiada, że ani jeden nauczyciel, nie straci pracy. My już wiemy, że zwolnień nie da się uniknąć. W tej kwestii podobne zdanie mają również dyrektorzy tyskich szkół – przyznaje dyrektor Gnacik. – Nie mamy na razie dokładnych danych dotyczących liczby nauczycieli do zwolnienia. Czekany na ustawę MEN – tłumaczy.
Z kolei Daria Szczepańska dodaje, że zgodnie z obowiązującymi przepisami, dyrektorzy szkół w pierwszej kolejności zobowiązani są do uzupełnienia etatów nauczycielom już zatrudnionym. Jeżeli zatem, obecna podstawówka sześcioletnia, zostanie przekształcona w ośmioletnią, to w pierwszej kolejności zatrudnienie otrzymają nauczyciele już tam pracujący w niepełnym wymiarze godzin. Dopiero później będą przyjmowani nowi. – Głoszenie poglądu o tym, że zwolnień nie będzie, postrzegam jako życzeniowe – mówi wiceprezydent Szczepańska.
Zmian będzie więcej
Jakie jeszcze zmiany w systemie oświaty zapowiada MEN? Jak pisze minister Anna Zalewska w liście do dyrektorów i nauczycieli, który opublikowany został 24 sierpnia na stronach ministerstwa, wśród najważniejszych decyzji porządkujących system edukacji, które będą realizowane od nowego roku szkolnego 2016/2017 wymienić można m.in.: zniesienie obowiązku szkolnego dla sześciolatków, likwidację sprawdzianu dla szóstoklasistów, możliwość niezależnego odwoływania się od wyników egzaminów maturalnych, usunięcie restrykcyjnego rozporządzenia dotyczącego sklepików szkolnych – czyli do łask wracają drożdżówki.
Tyskie nowości
Nowy rok szkolny niesie za sobą również pewne nowości na gruncie tyskiej oświaty. Najważniejszą z nich jest bez wątpienia wprowadzenie nowych stypendiów dla uczniów zasadniczych szkół zawodowych i techników. Stosowaną uchwałę w tej sprawie tyscy radni podjęli na sierpniowej sesji Rady Miasta.
To konsekwencja polityki, jaką tyski samorząd prowadzi od kilku lat. Przypomnijmy, chodzi o wzmocnienie zainteresowania młodzieży kształceniem w szkołach dających zawód. Takie działania prowadzi zresztą wiele polskich samorządów. Wynika to z aktualnych potrzeb rynku pracy. A ten potrzebuje właśnie wykwalifikowanych fachowców.
Jak wyjaśnia Daria Szczepańska, stypendium Miasta Tychy „Lider Zawodu” będzie przyznawane uczniom mieszkającym na terenie naszego miasta i mającym znaczne osiągnięcia w zakresie kształcenia w zawodzie. – Chcemy wspierać uczniów zdolnych, pracowitych, którzy odnoszą sukcesy. Te stypendia z pewnością pomogą im rozwijać się jeszcze bardziej i zdobywać kolejne osiągnięcia – podkreśla zastępca prezydenta Tychów.
Stypendium ma być formą motywacji dla uczniów, którzy wybrali ścieżkę kształcenia w szkołach dających konkretny zawód – dodaje Dorota Gnacik, dyrektor MZO.
Kryteria przyznawania stypendium
Jak czytamy w treści podjętej uchwały, „warunkiem ubiegania się o stypendium jest spełnienie przez ucznia w roku szkolnym poprzedzającym przyznanie stypendium, co najmniej dwóch z następujących kryteriów, przy czym o randze i wadze osiągnięć decyduje przedstawiona poniżej kolejność kryteriów: 1)zdobycie przez ucznia tytułu laureata lub finalisty w konkursach, turniejach bądź olimpiadach branżowych o zasięgu co najmniej regionalnym, zajęcie pierwszego, drugiego, trzeciego miejsca lub otrzymanie wyróżnień w innych konkursach branżowych na szczeblu międzynarodowym lub ogólnopolskim, 2) uzyskanie w klasyfikacji końcowej oceny co najmniej bardzo dobrej z trzech wybranych przedmiotów zawodowych, w tym z praktycznej nauki zawodu, 3) uzyskanie szczególnie wyróżniającej oceny pracodawcy, w przypadku uczniów odbywających praktyczną naukę zawodu u pracodawców lub odpowiednio kierownika szkoleń praktycznych/warsztatów szkolnych, w przypadku uczniów odbywających praktyczną naukę zawodu w szkole, 4) posiadanie przez ucznia znaczących osiągnięć w dziedzinie przedsiębiorczości”.
Gala najzdolniejszych
W październiku po raz pierwszym odbędzie się „Gala najzdolniejszych”. – W czasie jej trwania będziemy uroczyście wręczać dyplomy, wyróżnienia, nagrody dla najzdolniejszych tyskich uczniów, w tym również stypendystów – mówi Dorota Gnacik.
Ale to nie koniec nowości. 34 szkolne biblioteki w naszym mieście nowy rok szkolny rozpoczną z nowymi zbiorami. Już teraz trwa składanie zamówień na nowości wydawnicze i audiobooki. Na ten cel Tychy pozyskały dotację z budżetu państwa w wysokości prawie 400 tys. zł.
Darmowe podręczniki
Od kilku lat trwa rządowa akcja dotycząca darmowych podręczników. W kolejnych latach obejmuje ona kolejne roczniki. Jak wyjaśnia dyrektor Dorota Gnacik, w roku szkolnym 2016/2017 po raz pierwszy darmowe podręczniki otrzymają uczniowie klas piątych w szkołach podstawowych i drugich w gimnazjach. Jeszcze tylko dwa roczniki (uczniowie klas szóstych w podstawówkach i trzecich w gimnazjach) nie są tym programem objęci. Z kolei dofinansowania do zakupu wyprawki szkolnej będzie przysługiwało tylko uczniom z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego.
Darmowy dojazd do szkoły obwodowej
Jest jeszcze pewna nowość w temacie zwrotu kosztów dojazdu dzieci do obwodowych szkół podstawowych i gimnazjów. Do tej pory, zgodnie z ustawą o systemie oświaty, gmina finansowała taki dowóz, jeśli w przypadku szkół podstawowych w klasach I-III odległość do obwodowej szkoły przekraczała trzy kilometry, w przypadku klas IV – VI i gimnazjów – cztery kilometry. Ustawa dopuszcza również możliwość dofinansowania dojazdów, że jeżeli te odległości są mniejsze.
Decyzją Prezydenta Miasta Tychy, rodzice uczniów szkół podstawowych i gimnazjów, których miejsce zamieszkania jest oddalone co najmniej dwa kilometry od szkoły obwodowej, od nowego roku szkolnego będą mogli ubiegać się o dofinansowanie lub składać wniosek o zakup biletu szkolnego – wyjaśnia dyrektor MZO.
Centrum zamiast zarządu
Od 1 września przestaje również istnieć Miejski Zarząd Oświaty. Jego miejsce zajmie Miejskie Centrum Oświaty. Nowa jednostka przejmie wszystkich pracowników i wszystkie obowiązki swojego poprzednika. Zmiany takie są konieczne i wynikają z obecnie obowiązujących przepisów.
– Miejskie Centrum Oświaty przejmie pełną księgowość szkolnictwa tyskiego od stycznia 2017 roku. Do tej pory prowadziliśmy rachunkowość przedszkoli. Od stycznia prowadzenie księgowości tyskich szkół będzie należało do naszych obowiązków. W praktyce oznacza to, że wszystkie osoby zatrudnione w szkołach w działach księgowych, zainteresowane przeniesieniem, z dniem 1 stycznia staną się pracownikami Miejskiego Centrum Oświaty – podsumowuje dyrektor Dorota Gnacik.
Korzystając z okazji, w nowym roku szkolnym wszystkim uczniom, rodzicom, dyrektorom, nauczycielom i pracownikom oświaty życzymy wielu sukcesów!
Na zdjęciu: Miejska inauguracja roku szkolnego odbędzie się w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 4 w dzielnicy JUWe.
Foto: ARC