W Czułowie uczcili powstańców śląskich

0
145

W środę, 17 sierpnia w uroczystej oprawie uczczono w Czułowie 97. rocznicę wybuchu I powstania śląskiego. W obchodach wzięli udział przedstawiciele samorządu i władz miasta Tychy, parlamentarzyści RP, organizacje pozarządowe i liczni mieszkańcy Czułowa – w tym rodziny byłych powstańców śląskich.
Uroczystość rozpoczęła się tradycyjnie od mszy świętej w kościele Krzyża Świętego. Po nabożeństwie uczestnicy przeszli pod pomnik ku czci poległych Powstańców Śląskich przy ul. Katowickiej. Kolumnę poprowadziła orkiestra dęta KWK Ziemowit i poczty sztandarowe.
Pod pomnikiem przybyłych gości przywitał radny miasta Tychy Józef Twardzik, który co roku wraz z Radą Osiedla Czułów jest organizatorem uroczystości. Przypomniał historię powstań śląskich, oraz historię budowy, zburzenia i odtworzenia pomnika poświęconego powstańcom poległym w Czułowie. Następnie delegacje złożyły pod pomnikiem kwiaty. Jako pierwsza uczyniła to delegacja władz miasta Tychy: prezydent Andrzej Dziuba, jego zastępca Igor Śmietański oraz przewodniczący rady miasta Maciej Gramatyka. Następnie kwiaty złożyli parlamentarzyści ze Śląska: senator Czesław Ryszka i posłowie: Bożena Borys-Szopa i Marek Wójcik. Kolejne wiązanki składali radni miasta Tychy, rady osiedlowe, delegacje służb mundurowych, tyskich szkół, klubów, stowarzyszeń i organizacji pozarządowych. Na koniec znicze pod pomnikiem zapalili krewni budowniczych pomnika z 1937 r.: Józefa Dedy (zamordowanego w obozie koncentracyjnym w Mauthausen) i Franciszka Jakutka.
Szczególnym akcentem uroczystości była obecność chorągwi organizacji powstańczej z lat międzywojennych, która na co dzień pozostaje w zbiorach Muzeum Miejskiego w Tychach, a na tę okazję została przywieziona z Muzeum Historii Katowic, gdzie jest obecnie prezentowana na wystawie poświęconej powstaniom śląskim. Chorągiew przez lata była przechowywana w rodzinie Franciszka Jakutka. Dopiero w 2009 r. trafiła do muzeum, gdzie została poddana konserwacji i jest jednym z cenniejszych eksponatów.
Muzyczną oprawę uroczystości zapewnił chór Cantate Deo. Swój wkład jak co roku wnieśli też hodowcy gołębi pocztowych wpuszczając ptaki w momencie składania kwiatów. Honorową wartę przy pomniku pełnili żołnierze 34. śląskiego dywizjonu rakietowego Obrony Powietrznej. Towarzyszyły im dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 6 i Przedszkola nr 20 oraz starsze mieszkanki Czułowa w strojach śląskich. Zaszczytna funkcja chorążych zabytkowej chorągwi powstańczej przypadła uczniom klasy mundurowej Gimnazjum nr 1 w Tychach.
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.
Foto: SW