Koncert zespołu Wiano i premiera płyty

0
52

Premiera płyty zespołu WIANO już 24 czerwca w Muzeum Miejskim w Tychach. Koncert rozpocznie się o godz. 18.30. Zapraszamy do Dawnej Młótowni (ul. Katowicka 9). Wstęp jest wolny. Warto dodać, że tyskie muzeum jest współwydawcą płyty.
Znajdujące się na płycie teksty, które zespół wykona w czasie koncertu, to autorskie aranżacje utworów ze zbioru Adolfa Dygacza (etnologa, muzykologa i folklorysty, znawcy kultury górnośląskiej i zagłębiowskiej), skupione wokół tematyki zamążpójścia, ale też rozterek, smutków, nieszczęśliwej miłości.
Nazwa zespołu nawiązuje do zapomnianej już tradycji ludowej – wiano stanowiło niegdyś zabezpieczenie posagu przez męża i odwzajemnienie za niego. Celem wiana było majątkowe zabezpieczenie żony – szlachcianki na wypadek śmierci męża.
Zespół występuje od 2015 roku. Jego założycielem jest Grzegorz Krzysztofik: – Początkiem projektu było moje ogłoszenie które zamieściłem w internecie: „perkusista szuka muzyków do cichego grania”. Chciałem założyć zespół w klimatach funky, soul, chillout. Projekt łączący inspiracje lat 60-70tych ubiegłego wieku z świeżym i nowoczesnym aranżem. Na ogłoszenie odpowiedział kilka osób, ale w efekcie końcowym został Arek (gitarzysta), oraz Ewelina Ferenc (wokalistka, już niestety ex). Przemka (basista), znałem już z innego projektu, też zresztą internetowego. W ten nasz soulowo-funkowy muzyczny klimat, Ewelina wniosła zamiłowanie do tradycji ludowych i czysty „biały” śpiew. W to połączenie wpasował się z lirą Jakub (też wyszukał nas w internecie) oraz Michał z instrumentami klawiszowymi. W międzyczasie Ewelina wyjechała na stałe za granicę, a w jej miejsce pojawiła się Agnieszka. I ten skład mamy nadzieję zostawić już do końca… – przyznaje Krzysztofik.
Zespół tworzą: Agnieszka Mucha (wokal), Arkadiusz Piela (gitara), Przemek Rosak (bas), Grzegorz Krzysztofik (perkusja & instrumenty perkusyjne), Jakub Kabus (lira & chórki), Michał Lipiński (instrumenty klawiszowe).
Płyta zespołu WIANO to ciekawe, świeże muzyczne spojrzenie na śląskie tradycje kulturowe. Współcześnie brzmiąca warstwa muzyczna, odwołująca się raczej do funku niż folku, harmonijnie łączy się z ludowymi śląskimi tekstami. Tradycja w warstwie muzycznej jest zaznaczona w sposób dobrze wyważony – obecność liry korbowej jest „smaczkiem” dodanym do solidnej podstawy funkowego składu instrumentalnego. Muzycy bawią się rytmem, potrafią wyzwolić dużo radości, ale i uspokoić. Do tego dochodzi hipnotyzujący wokal, który przenosi nas do innego, staro-nowego świata. Historie opowiadane przez WIANO to historie uniwersalne – z biegiem czasu zmieniają się jedynie ich symbole. Co ważne, w parze ze współczesnym brzmieniem idą teksty zebrane przez znamienitego śląskiego folklorystę, Adolfa Dygacza. Zespół WIANO udowadnia, że teksty te są zajmujące również dla dzisiejszego odbiorcy, a sam język, w którym śpiewa Agnieszka Mucha, jest wciąż żywy – uważa Iga Fedak, etnolog, etnomuzykolog z Działu Etnologii tyskiego muzeum.
Po koncercie można będzie zakupić płytę (cena 25 zł). Dostępna ona będzie również w obu siedzibach Muzeum Miejskiego w Tychach.
Foto: mat. pras.