Mieszkania z serwisem dla seniorów

0
458

W zeszłym tygodniu na osiedlu Bażantowo w Katowicach oddano do użytku kompleks mieszkań „z serwisem”, dla osób starszych. W Tychach trwają prace projektowe nad podobnym przedsięwzięciem. „Serwis” polega m.in. na możliwości przywołania pielęgniarki lub lekarza, mieszkańcy mają też dostęp do wspólnej części świetlicowej. To propozycja wciąż nowa na polskim rynku usług dla seniorów – rozwiązanie pośrednie pomiędzy domem opieki a samodzielnym mieszkaniem i byciem zdanym tylko na siebie.
Osoby w wieku „60 plus”stanowią coraz liczniejszą grupę w społeczeństwie, nie tylko w Polsce ale i wielu innych krajach europejskich. I – jak wskazują dane demograficzne – ta tendencja w najbliższych latach, a nawet dziesięcioleciach raczej się nie zmieni. Będzie też rosło zapotrzebowanie na usługi dla osób starszych. Wachlarz tych usług, chociaż wciąż dość skromny, zaczyna się poszerzać.
Gminne mieszkania
W Tychach jak dotąd działa jeden dom pomocy społecznej, prowadzony przez Caritas Archidiecezji Katowickiej (DPS Św. Anna przy ul. Kopernika 6). Znajdują w nim opiekę osoby starsze, schorowane, często niepełnosprawne, które nie są już w stanie samodzielnie funkcjonować.
– Przez lata funkcjonowały właściwie tylko trzy modele – mówi Daria Szczepańska, zastępca prezydenta miasta Tychy ds. społecznych. – Albo osoba starsza albo pozostaje pod opieką rodziny (co jest oczywiście najlepszym rozwiązaniem), albo korzysta z usług opiekuńczych, świadczonych przez kilka godzin w tygodniu, albo – jeżeli to nie wystarcza – pozostaje już tylko dom pomocy. To trzecie rozwiązanie zawsze powinniśmy traktować jako bezwzględną ostateczność. Tak długo, jak udaje się osobom starszym zachować przynajmniej pewną część samodzielności i aktywności życiowej, powinniśmy ich w tym wspierać.
W Tychach powstaje projekt Centrum Usług Społecznościowych dla seniorów. W odróżnieniu od Kryształowej Enklawy (tak nazywa się kompleks mieszkań dla seniorów na osiedlu Bażantowo), która jest przedsięwzięciem komercyjnym zrealizowanym przez prywatnego inwestora, tyskie Centrum to inicjatywa gminy. Powstanie ono w budynku przy Zespole Szkół nr 5 (Budowlanka).
Z oferty Centrum będą mogły korzystać osoby, powyżej które zakończyły już aktywność zawodową. Przez osiem godzin dziennie będą tam organizowane zajęcia kulturalne, rekreacyjne i inne. Centru ma stworzyć możliwość aktywnego spędzania czasu i uczestnictwa w życiu społecznym.
Chronione i z serwisem
Ale oprócz tego, w Centrum mają powstać mieszkania dla seniorów, zarówno chronione, jak i samodzielne z serwisem. Natomiast ta funkcja tych mieszkań
– Mieszkania chronione, które dotychczas mamy w Tychach, działają w ten sposób że dwie-trzy osoby mieszkają razem, każda ma swoją sypialnię, ale kuchnia i część dzienna są wspólne – mówi wiceprezydent Daria Szczepańska. – Takie mieszkania są przeznaczone dla osób, które stale korzystają ze świadczeń opiekuńczych. To rozwiązanie się sprawdza, ponieważ pracownik socjalny, zamiast odwiedzać trzy różne osoby w trzech różnych miejscach i poświęcać im po dwie-trzy godziny, ma pod opieką to jedno mieszkanie. Z czasem – jak obserwujemy – staje się kimś w rodzaju przyjaciela domu.
Ale oprócz mieszkań chronionych, w Centrum Usług Społecznościowych mają powstać też samodzielne mieszkania dla seniorów. Będą to mieszkania z serwisem (podobnie jak te na Osiedlu Bażantowo), ich mieszkańcy będą mieli możliwość przywołania w razie potrzeby pielęgniarki lub lekarza, a jednocześnie będą mogli korzystać z przestrzeni klubowej i oferty zajęć przygotowanej przez Centrum. Co ważne, będą to mieszkania gminne.
– Inwestycja na Bażantowie to przedsięwzięcie komercyjne, oferujące bardzo wysoki standard mieszkań – mówi Daria Szczepańska. – Bez wątpienia lepiej sytuowani seniorzy mogą być zainteresowani tą ofertą, tym bardziej, że jest to w bliskie sąsiedztwo Tychów. My jednak chcemy zaproponować mieszkańcom rozwiązanie bardziej przystępne, nie tylko lolkalizacyjnie ale i fifnasowo. Mieszkania, które powstaną w ramach Centrum Usług Społecznościowych będą mieszkaniami gminnymi. Osoby zainteresowane będą składać wnioski o przydział lokalu z zasobów gminy i będzie wydawana w tej sprawie decyzja. Czynsze będą na podobnym poziomie jak w innych mieszkaniach pod wynajem z zasobów gminy.
Priorytet
Mieszkania z serwisem to propozycja dla seniorów, którzy wciąż są w pełni samodzielni, jednak – jeśli nie mogą liczyć na stałą obecność bliskich – będą czuli się pewniejsi mogąc w każdej chwili wezwać pomoc. – Często też największym problemem osób starszych jest nie brak zdrowia lecz samotność – dodaje Daria Szczepańska. – W Centrum chcemy dać im możliwość wspólnego spędzania czasu, nawiązywania kontaktów towarzyskich. Myślę, że korzystna będzie też lokalizacja w pobliżu szkoły i przedszkola. Obecnie uważa się, że dla osób starszych ważny jest kontakt z innymi grupami wiekowymi, dlatego nie chcemy tworzyć zamkniętej enklawy, wyłącznie dla seniorów.
Daria Szczepańska podkreśla, że Centrum Usług Społecznościowych to – obok rewitalizacji miasta – jeden z priorytetów w zakresie polityki społecznej na najbliższe lata. – Będziemy się starać o środki europejskie na dofinansowanie tego przedsięwzięcia – mówi wiceprezydent. – W tej chwili jesteśmy na etapie przygotowania projektu architektonicznego.
Miasto zamierza zrealizować inwestycję w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.
Foto: Sylwia Witman