Poligon doświadczeń w Browarze Obywatelskim

0
215

Gra strategiczna „Poligon doświadczeń”, w której młodzież z tyskich szkół wcieliła się w role komandosów wyspecjalizowanych w walce z dopalaczami, została rozegrana w piątek (29.04) w scenerii zabytkowego Browaru Obywatelskiego.
Czteroosobowe drużyny musiały zmierzyć się z konkurencjami sprawnościowymi, a także wykazać się, dociekliwością, sprytem, umiejętnością pracy w zespole, a nawet zdolnością do skutecznego odmawiania. W testach sprawnościowych do pokonania był tor m.in. przeszkód. Niektóre odcinki zawodnicy musieli pokonać w „alkogolglach”, by przekonać się, że to co normalnie nie sprawia im żadnej trudności, pod wpływem używek może okazać się niewykonalne. Była też strzelnica, rzuty do celu i czołganie się pod zasiekami.
Pozostałe testy sprawdzały inne umiejętności uczestników gry. – Jest tu sala zagadek, w której szukamy karteczek z zadaniami i następnie staramy się rozwiązać – mówiła Agata Bajkowska, kapitan drużyny z Gimnazjum nr 10. – Jest też laboratorium i test sprawdzający naszą umiejętność komunikowania się w grupie. Oprócz tego w jednym pokoju pani czytała nam pewną historię, a my musieliśmy wychwycić z niej najważniejsze szczegóły i odpowiedzieć na pytania co główna bohaterka tej historii mogła zrobić inaczej. Historia dotyczyła oczywiście głównego tematu gry, czyli dopalaczy i innych używek oraz konsekwencji ich zażywania.
W laboratorium młodzi komandosi mieli okazję dowiedzieć się czym są substancje nazywane dopalaczami i jaki mają wpływ na organizm. Byli też poddani testowi; mieli włożyć rękę do pudełka, w którym rzekomo było ukryte zwierzę. W tym zadaniu najwięcej punktów zdobywali ci, którzy… odmówili jego wykonania. Było to sprawdzenie umiejętności skutecznego odmawiania podejmowania ryzykownych zachowań.
– Zadania były raczej łatwe, chociaż były wyjątki. – mówił Jakub Paluszkiewicz z SP nr 17. – Na zadanie z szukaniem zakopanej flagi wykorzystaliśmy trzy podpowiedzi, no ale nikt przed nami w ogóle jej nie znalazł.
Gra była jednym z elementów trwającej w mieście kampanii antydopalaczowej „Dopalacze #ZaŻycie” organizowanej przez Urząd Miasta w Tychach, Stowarzyszenie Trzeźwość Życia i tyskie placówki oświatowe. Celem kampanii jest uświadomienie tyskiej młodzieży konsekwencji zażywania dopalaczy i innych używek.
Ogłoszenie wyników gry „Poligon doświadczeń” nastąpi 7 maja, podczas Festiwalu Kultury Młodzieżowej w Parku Jaworek.
Foto: SW