Drogowcy czekają na śniegi i mrozy

0
26

Tym razem to nie drogowcy, a my jesteśmy zaskoczeni. Skończył się listopad, a tu raptem raz sypnęło śniegiem, a mróz mamy tylko nocą i rano, a i tak niewielki. Jednak dla służb odpowiedzialnych za utrzymanie tyskich ulic, dróg i chodników zima zaczyna się już 31 października.
Tego dnia ogłaszany jest stan gotowości, bez względu na pogodę. Oznacza to, że zarówno osoby zaangażowane w akcję, jak i sprzęt są cały czas gotowe do podjęcia interwencji.
Sól już czeka
Tej zimy za odśnieżanie dróg i chodników w Tychach odpowiada konsorcjum trzech firm: Master (lider konsorcjum), V&T oraz AN-EKO. W magazynach wykonawców czeka już 800 ton soli i 1000 ton piasku. To zabezpieczenie tylko na początek zimy, reszta zamawiana będzie i dowożona na bieżąco.
Do walki ze śniegiem konsorcjum ma do dyspozycji 12 pługo-piaskarek, 18 ciągników, 6 samochodów dostawczych, 4 koparko-ładowarki. Wszystkie pługo-piaskarki i ciągniki są wyposażone w GPS-y, które pozwalają zlokalizować pojazd na e-mapie i monitorować jego pracę. Ponadto w Akcji Zima bierze udział 6 brygad do ręcznego odśnieżania.
Przypomnijmy, iż w Tychach obowiązują trzy standardy odśnieżania dróg. Pod szczególnym nadzorem znajdują się DK-1 i DK-86 wraz z węzłami. Tu obowiązywać będzie II podwyższony standard co oznacza, że sprzęt będzie wyjeżdżał na te drogi w pierwszej kolejności. Natomiast DK-44 oraz drogi powiatowe utrzymywane są w II standardzie. Drogi gminne o mniejszym znaczeniu komunikacyjnym – według III standardu zimowego utrzymania.
Warto dodać, że na drogach krajowych i głównych ciągach komunikacyjnych pierwszej kolejności odśnieżania stosowana będzie sól drogowa (w przypadku wystąpienia temperatur poniżej -8 st. C do soli zostanie dodany chlorek wapnia), sól i mieszanka piaskowo-solna ulicach wylotowych z centrum miasta do dzielnic podmiejskich pierwszej kolejności odśnieżania, mieszanka piaskowo-solna i piasek na pozostałych ulicach w dzielnicach śródmiejskich (druga kolejność odśnieżania) oraz piasek – na drogach gminnych w dzielnicach podmiejskich, ciągach pieszych, chodnikach, placach, parkingach.
Dzwoń i zgłoś
Pracę wszystkich służb miejskich koordynuje Miejski Ośrodek Dyspozycyjny przy Straży Miejskiej. Czynne są ogólnodostępne, całodobowe numery telefonów MDO: linia bezpłatna 986 oraz linia płatna 32/776-39-86. Z kolei pod numerem telefonu 501 46 42 46 lub 32/227-70-06 pracownicy MZUiM pełnią całodobowe dyżury, przyjmując zgłoszenia dotyczące zimowego utrzymania dróg.
Foto: MZUiM