Dzieci i seniorzy głodni wiedzy

0
78

Imponująca liczba uczestników zapisała się na ruszający od października w naszym mieście Uniwersytet Dziecięcy. Tyscy seniorzy z kolei pobili rekord w naborze na kolejny semestr zajęć Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
Pięćset małych tyszan zamierza od października podjąć naukę w Tyskim Uniwersytecie Dziecięcym. – Ogromnie nas cieszy tak duże zainteresowanie najmłodszych mieszkańców naszego miasta. Przyznam szczerze, ta liczba chętnych przerosła nasze najśmielsze oczekiwania. To dobrze, że nasze dzieci chcą poszerzać swoją wiedzę i nabywać nowe doświadczenia i umiejętności – mówi Daria Szczepańska, zastępca prezydenta, inicjatorka utworzenia w Tychach Uniwersytetu Dziecięcego. – Mam nadzieję, że ciekawa oferta i wysoki poziom zajęć sprawi, że liczba uczestników w kolejnych semestrach nie będzie maleć. Tak duże zainteresowanie UD świadczy również o wysokich aspiracjach edukacyjnych rodziców – dodaje wiceprezydent.
500 dzieci i 2 grupy
Wyjaśnimy, Uniwersytet Dziecięcy w naszym mieście będzie prowadzić Wyższa Szkoła Humanitas z Sosnowca. Gmina Tychy będzie dofinansowywać jego działalność.
Jak informuje nas Joanna Podgórska – Rykała, pełnomocnik Kanclerza ds. Kształcenia Międzypokoleniowego w Wyższej Szkole Humanitas uroczysta inauguracja roku akademickiego 2015/2016 odbędzie się w najbliższą niedzielę (18 października) w auli budynku przy al. Niepodległości 32, który administrowany jest przez spółkę  „Śródmieście” (były WSZiNS).
Ze względu na dużą liczbę chętnych, organizatorzy podzieli uczestników UD na dwie grupy wiekowe. Jedną tworzą słuchacze z klas I-III, drugą z klas 4-6 szkół podstawowych. Program zajęć na najbliższy rok akademicki zapowiada się niezwykle ciekawie. Wykłady będą się odbywać raz w miesiącu.
Czy można złapać burzę?
Jakie zajęcia przygotowano dla młodych słuchaczy? W programie są wykłady z: biochemii i genetyki („Zagadki biotechnologii od starożytności do XXI wieku”), meteorologii („Czy można złapać burzę?”), chemii („Od suchego lodu do ciekłego azotu – mrożące eksperymenty”), muzyki („Jak stroiła się nutka? Wędrówka poprzez wieki historii muzyki”), antropologii („Tajemnice Australii – ziemia i ludzie”), geografii („Nowy York – miasto marzeń”), biologii („Urodzeni mordercy – świat mięsożernych roślin”) i filozofii („Dlaczego istnieje raczej coś niż nic? Czym jest filozofia?”). Temat ostatniego, czerwcowego wykładu wybrany zostanie na podstawie wyników plebiscytu, który przeprowadzony zostanie wśród małych uczestników.
Coś dla rodziców
Ale to jeszcze nie wszystko. Organizatorzy nie zapomnieli również o rodzicach. Z myślą o nich uruchomiono Akademię Rozwoju Rodzica Humanitas. Podczas, gdy dzieci będą uczestniczyły w sobotnich wykładach UD, rodzice w sąsiedniej auli mogą uczestniczyć w zajęciach ARR (Akademii Rozwoju Rodzica) pod hasłem: „Rodzic z autorytetem”. Jak mówi Jolanta Podgórska Rykała, czas trwania wykładów dla rodziców i dzieci będzie identyczny, dlatego po zajęciach rodzice będą mogli bez problemu odebrać swoje pociechy.
Wśród zaplanowanych dla rodziców wykładów, znajdą się takie tematy, m.in. jak: Media i internet – wrogowie czy sprzymierzeńcy?; Komunikacja z dzieckiem – o czym i czy warto rozmawiać?; Ja tu jestem – obserwuj, reaguj, rozmawiaj; Stalking, child grooming i inne niewiadome – nie tak odległa cyberprzemoc; Młodzi gniewni – rola postawy rodziców w oblicz zachowań agresywnych u dzieci i młodzieży. Wstęp na zajęcia dla rodziców jest wolny.
Rekord seniorów
Jak się okazuje, nie tylko młodzi tyszanie pałają wielką chęcią zdobywania nowej wiedzy, poszerzania umiejętności, kształtowania kolejnych pasji. Prawdziwy rekord pobili w czasie tegorocznej rekrutacji tyscy seniorzy. Uwaga! Na kolejny semestr do Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Tychach zapisało się aż 1173 słuchaczy. UTW już poprzednich latach cieszył się wielką popularnością, ale takiego oblężenia jeszcze nie było.
Fenomen UTW
Na czym polega fenomen popularności UTW w Tychach zapytaliśmy jego założyciela, prof. Marka S. Szczepańskiego, socjologa, wykładowcę akademickiego: – Wynika to przede wszystkim z tego, że Uniwersytet Trzeciego Wieku jest dobrą ofertą powiększenia zasobu wiedzy podręcznej, szczególnie dla kobiet. Bo wśród słuchaczy UTW są głównie kobiety. Szukają rożnych form realizacji. Panowie również, ale w mniejszym stopniu. To zróżnicowanie jest ciekawe – przyznaje prof. Szczepański i dodaje: – Tyski Uniwersytet Trzeciego Wieku jest fenomenem wśród fenomenów. W wielu miastach UTW święcą triumfy, ale nie tak, jak u nas. Tyska oferta jest bardzo bogata. Jest z czego wybierać. Słuchacze mają swoich ulubionych wykładowców, którzy na zajęciach mają takie frekwencje, jakich mogą im pozazdrościć inni nauczyciele. Poza tym, Uniwersytet Trzeciego Wieku jest otwarty dla słuchaczy 50+, a więc dla szerokiego grona odbiorców. Dobrze się dzieje, że ludzie nie zamykają się w domach. Dobrze że szukają swoich pasji w murach UTW. Trzeba jeszcze dodać, że działalność uniwersytetu bardzo wspiera miasto Tychy. A przez to wspiera swoich mieszkańców, bo aż 95 proc. słuchaczy UTW to tyszanki i tyszanie – podsumowuje prof. Marek S. Szczepański.
Zajęcia dla seniorów
Słuchacze UTW w semestrze zimowym 2015/2016 będą uczestniczyć w następujących zajęciach: językowe – angielski, niemiecki, włoski, francuski; podstawy obsługi komputera. W ofercie są również sekcje zainteresowań: turystyki, kulturalno-literacka, rękodzieła, wokalno-muzyczna, gimnastyki i sekcja rysunku. Sześć grup uczestniczy w zajęciach na basenie. Słuchacze mogą również uczestniczyć w cyklicznych poniedziałkowych wykładach otwartych.
Źródło: Twoje Miasto
Fot. mat. pras. Wyższa Szkoła Humanistas