Rozmowa według Karbowniczka

0
111

Janusz Karbowniczek – profesor katowickiej ASP, artysta od lat związany z Tychami – obchodzi jubileusz 40-lecia pracy artystycznej. Z tej okazji artysta prezentuje „Rozmowę” – pokazywany na 9 wystawach w kraju wybór prac z całego okresu twórczości. Od wczoraj (9.10) można ją oglądać w Tychach.
Wystawa składa się z dwóch części – pierwsza prezentowana jest w Muzeum Miejskim – Dawnej Młótowni przy ul. Katowickiej 9, druga w Galerii „Obok” w Pasażu Kultury Andromeda.
– Wystawa jest dość duża, w niektórych galeriach prezentowana jest w całości, w innych tylko jej fragmenty – mówi Janusz Karbowniczek. – Tutaj udało się w tych dwóch miejscach powiesić prawie całość. Starałem się podzielić ja na dwie części chronologicznie; w muzeum jest ta starsza część, gdzieś do roku 2000, a w Galerii „Obok” późniejszy okres.
– Na cały projekt składa się 150 prac – mówił podczas piątkowego wernisażu kierownik Galerii „Obok” Łukasz Pudełko. – W muzeum prezentowane są obrazy olejne i rysunki. Tutaj oprócz prac olejnych i rysunków mamy również cykl 30 kalendarzy.
Kalendarze to graficzno-słowne komentarze artysty do współczesnej rzeczywistości. Powstawały od lat 80. XX wieku, od czasów stanu wojennego. To z pewnością godzien uwagi element całej wystawy. Ale jej główny temat brzmi „Rozmowa”. I ta rozmowa obecna jest niemal w każdej pracy, mimo ich różnorodności i dzielącego je przedziału czasowego. Postacie pochylone ku sobie, zwrócone do siebie, ich skupiona uwaga – widoczne są zarówno w obrazach olejnych jak i rysunkach. „Temat rozmowy jest obecny w mojej twórczości od zawsze – pisze artysta w katalogu do jubileuszowej wystawy – stanowiąc uniwersalną wymianę wartości, będąc sposobem poszukiwania sensu bycia i odkrywania w ujęciu ludzkim i ponadrealnym. Stwarza możliwość odszukiwania miejsca i roli jednostki w świecie globalizacji, w czasach niepokory i niepamięci”.
Dlaczego właśnie rozmowa? – Może bardziej watek postaci – odpowiada Janusz Karbowniczek. – Bo zawsze malowałem i rysowałem postaci. Człowiek był dla mnie najważniejszym podmiotem. A bez rozmowy, bez kontaktu z drugim, człowiek nie istnieje.
Wystawę można oglądać do 31 października.
Foto: SW