Wybory do Sejmu i Senatu 2015

0
51

Wybory parlamentarne odbędą się w niedzielę, 25 października. Żeby oddać głos, wystarczy tego dnia stawić się z dokumentem tożsamości w lokalu wyborczym właściwym dla miejsca zamieszkania. Ale jeżeli zamierzamy skorzystać z innych form głosowania (korespondencyjnie lub przez pełnomocnika) lub chcemy zagłosować w innej miejscowości, trzeba ten fakt zgłosić wcześniej w urzędzie gminy. Dziś przypominamy o ważnych terminach.
Każdy wyborca ma prawo głosować w wybranym przez siebie lokalu wyborczym na obszarze gminy, w której stale zamieszkuje (innym niż właściwy dla jego miejsca stałego zamieszkania) lub innej gminy, w której będzie przebywać w dniu wyborów. Żeby jednak mógł to zrobić, musi wcześniej złożyć pisemny wniosek o dopisanie do spisu wyborców. Wniosek składa się w urzędzie gminy, w której znajduje się wybrany lokal wyborczy, najpóźniej do 20 października.
Zaświadczenia o prawie do głosowania
Wyborca, który zamierza zmienić miejsce pobytu przed dniem wyborów, może otrzymać zaświadczenie o prawie do głosowania. Z zaświadczeniem takim można głosować w dowolnym obwodzie głosowania w kraju, za granicą lub na polskim statku morskim.
Wniosek o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania składa się w urzędzie gminy, w której wyborca będzie ujęty w spisie wyborców, najpóźniej do 23 października (pisemnie, telefaksem lub w formie elektronicznej na adres: obywatelski@umtychy.pl). Wyborca, któremu zostanie wydane takie zaświadczenie, zostanie z urzędu skreślony ze spisu wyborców w miejscu stałego zamieszkania. Uwaga: w przypadku utraty zaświadczenia nie będzie możliwe otrzymanie kolejnego, ani wzięcie udziału w głosowaniu w obwodzie właściwym dla w miejsca stałego zamieszkania.
Głosowanie korespondencyjne
Wyborcy wpisani do stałego rejestru wyborców w Tychach mogą wybrać opcję głosowania korespondencyjnego. Zamiar skorzystania z tej formy głosowania należy zgłosić najpóźniej do 12 października, ustnie, pisemnie, telefaksem lub w formie elektronicznej na adres: obywatelski@umtychy.pl. Wnioski o zamiarze głosowania korespondencyjnego przyjmuje Wydział Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta Tychy (al. Niepodległości 49, piętro V, pokój nr 502, 503, 504). W zgłoszeniu wyborca może zażądać przesłania mu wraz z pakietem wyborczym nakładki na kartę do głosowania sporządzonej w alfabecie Braille’a.
Przez pełnomocnika
Prawo do głosowania za pośrednictwem pełnomocnika mają wyborcy, którzy najpóźniej w dniu głosowania ukończą 75 lat, a także wyborcy posiadający orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Pełnomocnikiem może być osoba wpisana do rejestru wyborców w Tychach lub posiadająca zaświadczenie o prawie do głosowania. Wniosek o sporządzenie aktu pełnomocnictwa trzeba złożyć najpóźniej do 16 października, w godzinach pracy urzędu, w Wydziale Spraw Obywatelskich (al. Niepodległości 49, piętro V, pokój nr 502, 503, 504).
Sprawdź gdzie głosujesz
Na stronie bip.umtychy.pl w zakładce „Wybory i referenda” można znaleźć spis Obwodowych Komisji Wyborczych w Tychach wraz z adresami lokali wyborczych i informacją czy dany lokal jest przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Można też, wpisując swój adres zamieszkania, upewnić się gdzie będziemy głosować.
Uwaga: w związku z rozpoczętym remontem, lokal wyborczy znajdujący się w budynku Szkoły Podstawowej nr 3 (ul. Wojska Polskiego 10) nie będzie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Więcej informacji pod numerem tel. 32 776 34 57.
Fot. arc