Maturzyści wybierają Akademię Morską w Gdyni

0
106

Laboratorium_na_Wydziale_Mechanicznym_fot._Kamil_Dopke

Akademia Morska w Gdyni (AMG) cieszy się dużym zainteresowaniem wśród tegorocznych maturzystów. Z roku na rok coraz więcej uczniów szkół ponadgimnazjalnych, którzy poważnie myślą o swojej przyszłości, planuje podjąć naukę w tej największej uczelni morskiej w Polsce, która oferuje kształcenie nie tylko na specjalnościach morskich, ale i lądowych.

        Pierwszy etap rekrutacji na studia w AMG właśnie dobiegł końca. Do dnia 22 lipca br. osoby wstępnie przyjęte na studia zobowiązane są dostarczyć do komisji rekrutacyjnej oryginał świadectwa dojrzałości. Na dzień 3 sierpnia br. zaplanowana została rekrutacja dodatkowa.

        W tym roku dużą popularnością cieszą się nie tylko kierunki morskie, takie jak Nawigacja, czy Mechanika i Budowa Maszyn, ale i kierunki lądowe wśród których wymienić można m.in. Innowacyjną Gospodarkę, Towaroznawstwo i Transport.

        Wiadomo nie od dziś, iż Akademia Morska w Gdyni to nie tylko trafny wybór dla osób chcących pracować na morzu, ale również dla tych, które chcą znaleźć zatrudnienie w sektorach gospodarki lądowej, takich jak:  administracja, usługi, elektronika, finanse, handel, turystyka. Uczelnię tworzą cztery prężnie rozwijające się wydziały: Elektryczny, Mechaniczny, Nawigacyjny oraz Przedsiębiorczości i Towaroznawstwa w ramach, których prowadzonych jest 7 kierunków studiów. Oferta edukacyjna uczelni obejmuje, aż 34 specjalności, m.in.: Komputerowe Systemy Sterowania, Elektronikę Morską, Eksploatację Siłowni Okrętowych i Obiektów Oceanotechnicznych, Inżynierię Produkcji, Transport Morski, Technologie Offshorowe, Towaroznawstwo i Zarządzanie Jakością, Organizację Usług Turystyczno – Hotelarskich.

        Cieszy nas fakt, iż młodzież docenia perspektywy rozwoju, jakie oferuje nasza uczelnia. Dzięki szeroko rozwiniętej współpracy z armatorami, przedsiębiorstwami i firmami oferta kierunków i specjalności jest przez nas systematycznie udoskonalana, tak, aby, jak najlepiej odpowiadała na aktualne zapotrzebowanie rynku pracy. – mówi Katarzyna Okońska, specjalista z Biura Promocji Akademii Morskiej w Gdyni.  

        Największym zainteresowaniem wśród tegorocznych maturzystów cieszył się kierunek Nawigacja i kierunek Transport, które prowadzone są przez Wydział Nawigacyjny. Tutaj o jedno miejsce na studiach stacjonarnych I stopnia ubiegało się około 5 osób. Podobna sytuacja miała miejsce na Wydziale Przedsiębiorczości i Towaroznawstwa, który prowadzi dwa kierunki lądowe, a mianowicie Towaroznawstwo i Innowacyjną Gospodarkę.  Dużym zainteresowaniem cieszył się również Wydział Mechaniczny na który na kierunek Mechanika i Budowa Maszyn przyjęto około 266 osób. Natomiast na Wydział Elektryczny na oby dwa kierunki Elektrotechnika oraz Elektronika i Telekomunikacja przyjęto około 190 osób.

        W przypadku Wydziału Elektrycznego planowana jest rekrutacja dodatkowa na studia stacjonarne I stopnia. Wybór kierunku Elektrotechnika otwiera drogę do  uzyskania kwalifikacji oficera elektroautomatyka okrętowego, który jest obecnie najbardziej poszukiwanym na świecie specjalistą pracującym na statku. Wybór kierunku Elektronika i Telekomunikacja umożliwia zdobycie wiedzy i umiejętności w zakresie nowoczesnych technologii IT, które się dynamicznie rozwijają i obserwuje się zapotrzebowanie rynku na specjalistów z tego zakresu. – zapewnia dr hab. inż. Krzysztof Górecki, prof. nadzw. AMG, Prodziekan ds. nauki i promocji na Wydziale Elektrycznym.

Z przeprowadzonego podczas tegorocznej rekrutacji w Akademii Morskiej badania ankietowego wynika jednoznacznie, iż najczęstszymi czynnikami decydującym o wyborze AMG są interesujące specjalności, możliwość znalezienia pracy po skończeniu studiów i renoma uczelni. Maturzyści są coraz bardziej świadomi tego, że przy wyborze uczelni, a co za tym idzie kierunku studiów, czy specjalności powinni w dużej mierze kierować się sytuacją na rynku pracy.

Kształcenie w Akademii Morskiej w Gdyni realizowane jest zgodnie z założeniami Konwencji STCW wydanej przez Międzynarodową Organizację Morską dzięki czemu dyplom absolwenta naszej Uczelni jest honorowany i ceniony na całym świecie. – mówi dr hab. inż. Mirosław Czechowski, prof. nadzw. AMG, Prorektor ds. kształcenia w AMG.

Uczelnia została doceniona również przez swoich absolwentów, którzy w przeprowadzonym przez Biuro Karier Studenckich badaniu prawie jednomyślnie stwierdzili, że są zadowoleni z poziomu studiów. Z tego samego badania wynika również, iż ponad 70 proc. absolwentów Akademii Morskiej w Gdyni wykonuje pracę zgodną z ich kierunkiem kształcenia, a około 33 proc. z nich pierwszą pracę podjęło jeszcze przed uzyskaniem dyplomu.

Uczelnia zaprasza wszystkich maturzystów do odwiedzin swojej strony internetowej. Znajdziecie na niej informacje dotyczące oferowanych kierunków i specjalności, zasad rekrutacji oraz terminów przyjmowania dokumentów.