Twoje Tychy: O petycji raz jeszcze

0
49

Kolejny raz wracamy do tematu petycji, którą radni klubów Tychy Naszą Małą Ojczyzną oraz Prawa i Sprawiedliwości skierowali do prezydenta miasta.
Przypomnijmy, autorzy domagają utworzenia w szpitalu wojewódzkim oddziałów urazowego i rehabilitacyjnego dla dzieci. W ubiegłym tygodniu w Urzędzie Miasta Tychy odbyło się spotkanie radnych z przedstawicielami władz miasta. Wzięli w nim także udział szefowie obydwu tyskich szpitali oraz prezes Zespołu Poradni Specjalistycznych nr 1 w Tychach. Na sali pojawiło się również kilkoro mieszkańców.
Wnioski uczestników
O to, do jakich wniosków, konkluzji doszli uczestnicy zapytaliśmy moderatora spotkania – dr n. med. Krystynę Rumieniuch (naczelnik Wydziału Spraw Społecznych i Zdrowia UM Tychy): – Można powiedzieć, że nie doszli do konkluzji. Dlatego, że każdy obstaje przy swoim zdaniu. Radni, którzy zgłosili petycję, racjonalnych argumentów nie słuchają, dalej chcą utworzyć oddział. Natomiast wydaje mi się, że można się pokusić o taki wniosek, że wszyscy zgodnie stwierdziliśmy, że potrzebujemy wzmocnienia działań chirurgii dziecięcej w zakresie ambulatoryjnym i tzw. interwencyjnym. Aby rodzice z dziećmi, w tych przypadkach medycznych nieskomplikowanych, mogli z tej porady specjalistycznej skorzystać na terenie miasta Tychy – przyznała w rozmowie z nami pani naczelnik.
Jedna poradnia
Wyjaśnijmy, w naszym mieście działa obecnie jedna poradnia chirurgii dziecięcej (mieści się w Zespole Poradni Specjalistycznych nr 1 w Tychach). Jak powiedział w rozmowie z nami Romuald Stukator (prezes ZPS nr 1) poradnia ma niewielki kontrakt NFZ, który tygodniowo pozwala przyjmować ok. 40 małych pacjentów.
Nie ma gwarancji na kontrakt
Zwróciliśmy się również z zapytaniem do Narodowego Funduszu Zdrowia, czy gdyby w Tychach powstał oddział chirurgii dziecięcej (o co wnioskują autorzy petycji), miałby szansę dostać kontrakt. Odpowiedzi udzieliła Małgorzata Doros (rzecznik prasowy Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Katowicach): – Zawieranie przez Śląski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia umów o udzielanie świadczeń zdrowotnych odbywa się wyłącznie po przeprowadzeniu postępowania w trybie konkursu ofert albo rokowań. Każdy podmiot spełniający warunki realizacji świadczeń określone w treści obowiązujących aktów prawnych, może ubiegać się o zawarcie umowy. Narodowy Fundusz Zdrowia nie udziela promes ani nie może zagwarantować zawarcia umowy na udzielanie świadczeń zdrowotnych, ponieważ jest zobowiązany zapewnić równe traktowanie wszystkich świadczeniodawców ubiegających się o zawarcie umowy – informuje rzeczniczka NFZ.
Foto: ARC