"Ludzie ludziom zgotowali ten los"

0
121

W Teatrze Małym odbyło się podsumowanie XVII Międzynarodowego Konkursu Plastycznego „Ludzie ludziom zgotowali ten los”. W Młodzieżowym Domu Kultury nr 1 można oglądać plon konkursu – wystawę około stu prac, w których dzieci i młodzież starają się oddać tragedię więźniów obozu Auschwitz-Birkenau.
Co roku na konkurs organizowany przez MDK nr 1 w Tychach napływają setki prac plastycznych, przygotowanych przez dzieci i młodzież z całej Polski, a także z kilku krajów europejskich. W tym roku było ich 893; z Polski, Ukrainy, Białorusi, Czech i Rosji. W swoich pracach młodzi artyści starają się ukazać strach, cierpienie i okrucieństwo, jakiego doznawali więźniowie hitlerowskiego obozu śmierci. Często przedstawiają najmłodszych więźniów Auschwitz – swoich rówieśników.
Ich prace oceniają ci, którzy byli naocznymi świadkami i uczestnikami tej tragedii. Którzy przeżywali ją, mając kilka lub kilkanaście lat – tyle samo, ile dziś mają uczestnicy konkursu. Od wielu lat uroczystości podsumowania i wręczenia nagród towarzyszą spotkania z byłymi więźniami Auschwitz i opowiadane przez nich relacje. Stałym elementem jest też wycieczka do Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. To sprawia, że prace nadsyłane na konkurs (a wielu autorów bierze w nim udział co roku) powstają z coraz większą świadomością wydarzeń sprzed ponad 70 lat.
– Zważywszy na czas, jaki upłynął od momentu, kiedy to miało miejsce, to próba oddania rzeczywistości obozowej jest na ogół bardzo trafna – mówi Jerzy Maria Ulatowski, którzy przewodniczył w tym roku pracom jury. Sam trafił do Auschwitz w wieku 14 lat, wraz z matką i siostrą. – Większość z tych prac, zwłaszcza te które potem zostają zakwalifikowane do oglądu publicznego, spełnia swoje zadanie i oczekiwania.
– Biorę udział w tym konkursie od paru lat – mówi Aleksandra Bałazy, uczennica ZS nr 1 w Tychach, której pracę można oglądać na wystawie pokonkursowej – Interesuje się II wojną światową, a część mojej rodziny zginęła w Auschwitz-Birkenau – dodaje.
– Warto wypowiedzieć się na taki temat – uważa Klaudia Pierzchała, tegoroczna zdobywczyni nagrody specjalnej dyrektora MDK nr 1 i wyróżnienia. – Ludzie naprawdę przeżyli tam tragedię i warto pomyśleć o nich.
– Można spróbować to sobie wyobrazić i przelać to na papier – dodaje Alicja Trybus, której praca również trafiła na wystawę.
Uroczystość podsumowania konkursu, która odbyła się w środę, 25 marca, zakończył przejmujący spektakl „Okruchy pamięci” w wykonaniu teatru ruchu „Wampa”, w reżyserii Moniki Szydłowieckiej.
W tegorocznej edycji konkursu jury nagrodziło 25 prac, przyznało też 36 wyróżnień i 94 kwalifikacje 94 wystawy.
Foto: SW