Nowa wystawa w Bramie Słońca

0
100

Shalom Aleichem – chasydyzm na styku kultur – to kolejna wystawa w galerii filii nr 13 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tychach (Brama Słońca, ul. Dmowskiego 33).
Wernisaż prac autorstwa Konrada Grabowskiego „Shalom Aleichem – chasydyzm na styku kultur”, to obraz podkarpackiego miasteczka Leżajska i historii styku kultur polskiej i żydowskiej. To fotoreportaż pielgrzymów – Żydów z całego świata, którzy przybywają na grób cadyka Elimelecha Weissbluma w rocznicę jego śmierci. Kilka tysięcy chasydów z Europy, USA, Kanady i Izraela uczestniczy w nocnych modlitwach przed grobowcem cadyka, tzw. ohelem. Proszą cadyka o uzdrowienia, pomyślność dla dzieci i powodzenie w interesach, a swoje życzenia zapisują na karteczkach zwanych kwitełechami. Wierzą, że cadyk w rocznicę śmierci zstępuje z nieba i zabiera do Boga ich prośby. Modlitwom przy ohelu towarzyszą tradycyjne tańce i śpiewanie psalmów. Przed modlitwą chasydzi obmywają się w mykwie, czyli specjalnej łaźni.
Zdjęcia zostały wykonane w 2005 roku podczas corocznej pielgrzymki Chasydów na grób cadyka. Leżajsk – podkarpackie miasteczko, zamieszkiwany był przez bardzo liczną społeczność żydowską, do II wojny światowej należał do najważniejszych ośrodków chasydyzmu na ziemiach polskich. Tradycja odwiedzania grobu cadyka Elimelecha odżyła ponownie w latach 70. ubiegłego wieku i trwa nieprzerwanie do dzisiaj.
Wystawa fotografii potrwa do końca lutego. Wstęp wolny.
Foto: mat. pras. MBP Tychy