Trwa akcja policji "Bezpieczne ferie"

0
39

W tym roku ferie zimowe w naszym województwie będą trwały od 2 do 15 lutego. Jednak już teraz trwa policyjna akcja „Bezpieczne Ferie 2015”. Tyscy policjanci, jak co roku, przed wyjazdami dzieci na zimowy wypoczynek, będą sprawdzać stan techniczny autokarów oraz trzeźwość ich kierowców. Rodzice i opiekunowie chęć przeprowadzenia takiej kontroli powinni zgłosić funkcjonariuszom kilka dni przed podróżą pod nr tel. 32 325 – 62-90.
Organizatorzy wyjazdów mogą nawiązać kontakt z najbliższą jednostką policji pod numerami telefonów alarmowych 997 lub 112, prosząc o sprawdzenie stanu trzeźwości kierowcy lub stanu technicznego pojazdu. Policjanci apelują, aby zostawiać na ostatnią chwilę zgłaszania potrzeby skontrolowania autobusu z wyjeżdżającymi dziećmi.
Kontrole prowadzone będą w miejscach wyznaczanych przez policjantów. W Tychach będzie to parking obok basenu na ul. Edukacji.
Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Tychach, podinsp. Jarosław Dziendziel przypomina, że policjant wydziału ruchu drogowego nie ma możliwości sprawdzenia stanu technicznego autobusu w 100 proc. z uwagi na brak urządzeń takich, w jakie są wyposażone stacje diagnostyczne. Tak więc organizator, by mieć całkowitą pewność o sprawności autobusu, powinien poddać go badaniu technicznemu na stacji diagnostycznej.
Zgodnie z zapowiedzią, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych uruchomiło dwie e-usługi, które pozwolą on-line sprawdzić informacje o pojazdach oraz autobusach. Są to historia pojazdu i bezpieczny autobus.
Warto wiedzieć
Gdy dziecko wyjeżdża na zimowisko, rodzice powinni zwrócić szczególną uwagę, czy:
• organizator wypoczynku posiada zezwolenie na organizowanie zimowiska w oferowanym miejscu i czy zapewnia opiekę medyczną,
• opiekunowie na zimowisku posiadają przygotowanie zawodowe do tej pracy,
• w czasie przejazdu dzieci będą miały zapewnioną opiekę – na 15 dzieci powinien przypadać jeden opiekun,
• firma przewozowa posiada zezwolenie na wykonywanie krajowego przewozu osób, dysponuje taborem zastępczym na wypadek awarii, jej kierowcy posiadają świadectwa kwalifikacji i prawo jazdy kat. D lub D1, pojazd wyznaczony do przewozu dzieci ma aktualne badania techniczne (autobus powyżej 15 miejsc – badania co pół roku), ubezpieczenie OC oraz inne (np. NW).
Pamiętajmy, że w czasie wyjazdu dzieci mogą być narażone na kradzież, dlatego lepiej, aby pozostawiły w domu wartościowe przedmioty, złotą biżuterię, i większe kwoty pieniędzy. Przed wyjazdem dobrze również zwrócić dziecku uwagę na to, aby:
• przestrzegało regulaminu zimowiska,
• nie rozmawiało z osobami przypadkowo poznanymi i nie przyjmowało poczęstunku oferowanego przez osoby nieznajome,
• nie oddalało się z miejsca wypoczynku bez wiedzy opiekuna,
• zachowało szczególną ostrożność przy przechodzeniu przez drogę i nie bawiło się w pobliżu ulicy czy torowiska.
Jeśli dzieci zostają w domu, zadbajmy, aby:
• umożliwić im korzystanie z półkolonii, zajęć w szkołach, świetlicach, domach kultury czy kołach zainteresowań,
• jeżeli jest to niemożliwe i dzieci pozostają w domu, to na czas nieobecności dorosłych domowników zapewnijmy najmłodszym opiekę osoby zaufanej,
• zostawmy przy telefonie numery do opiekunów lub osób zaufanych oraz numery alarmowe (997 – policja, 998 – straż pożarna, 999 – pogotowie ratunkowe),
• przekażmy sąsiadom klucze do domu na wypadek potrzeby udzielenia pomocy, np. otworzenia drzwi w przypadku pożaru lub wzywania pomocy przez dziecko z mieszkania.
Foto. ARC