Twoje Tychy: Dać szansę skazanym

0
44

W ostatnich latach wypracowano w Tychach jeden z najskuteczniejszych systemów resocjalizacji poprzez pracę społecznie użyteczną. Jeszcze dziesięć lat temu w mieście był tylko jeden podmiot, gdzie skazani mogli wykonywać karę ograniczenia wolności w postaci prac społecznych. Teraz jest ich prawie 20, a Tychy stały się jednym z krajowych liderów, jeśli chodzi o wykonywanie kary ograniczenia wolności.
Kluczem do powodzenia okazał się rozbudowany system podmiotów, gdzie wykonywana jest kara ograniczenia wolności oraz związana z tym różnorodność prac. Pozwala to na wybór dla skazanego odpowiedniej dla jego wieku, wykształcenia, stanu zdrowia, czy zainteresowań, rodzaju pracy. Takie ukierunkowanie sprawia, że większość z osób skazanych dobrze się czuje w pracy, a szefowie jednostek są z nich zadowoleni.
Nic zatem dziwnego, że chęć zatrudniania skazanych zgłasza coraz więcej podmiotów. Przedstawiciele różnych instytucji czy stowarzyszeń sami dzwonią do zespołu kuratorów i urzędu miasta z pytaniem, czy jest możliwość zatrudnienia osób, którym zasądzono prace społecznie użyteczne. Oprócz walorów resocjalizacyjnych, system ten ma także konkretny wymiar finansowy – zatrudniający nie ponoszą żadnych kosztów, bo skazany nie pobiera wynagrodzenia, a jego ubezpieczenie jest po stronie sądu.
O systemie resocjalizacji poprzez pracę społecznie użyteczną piszemy w dzisiejszym wydaniu TT.