Nowa perspektywa finansowa UE

0
55

Okręgowa Izba Przemysłowo Handlowa zorganizowała kolejną konferencję poświęconą „Perspektywie finansowej Unii Europejskiej na lata 2014-2020. Szanse rozwojowe dla gmin i przedsiębiorstw”. Wzięli w niej udział przedsiębiorcy, samorządowcy, przedstawiciele instytucji z Tychów oraz okolicznych miast i gmin, a także przedstawiciele samorządu wojewódzkiego. Obecna była również wicepremier, przyszła komisarz UE Elżbieta Bieńkowska.
– W ostatnich 10 latach Polska najlepiej wykorzystała szanse, które UE przed nią postawiła. Inne kraje miały proporcjonalnie taką samą ilość pieniędzy, a takiego samego efektu z tych pieniędzy nie ma – powiedziała. – Kiedy Polska wchodziła do UE, krajowy PKB wynosił ok. 40 proc. średniego PKB unijnego; dziś jest to ok. 70 proc. To nie tylko dowód na to, że Polacy zabrali się ostro do pracy, ale także jak dużą rolę odegrały w tym środki unijne, które stały się kołem zamachowym naszej gospodarki.
W nowej unijnej perspektywie finansowej polscy przedsiębiorcy mogą liczyć na bezpośrednie wsparcie o łącznej wartości ok. 20 mld euro – czterokrotnie więcej niż w latach 2007-2013.
– Będzie lepiej, ale trudniej – dodała była wicepremier. Choć pieniędzy w nowym unijnym budżecie będzie więcej, ich wykorzystanie może okazać się trudniejsze. Bardziej restrykcyjny będzie sposób kontrolowania wydatkowanych środków, podobnie jak kary nakładane na kraj członkowski.
O konkretnych programach i projektach dla przedsiębiorców i samorządów mówili: Małgorzata Staś – dyrektor Wydziału Rozwoju Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego, Jarosław Wesołowski, dyrektor Wydziału EFS Urzędu Marszałkowskiego oraz Bartosz Rozpondek, zastępca dyrektora Śląskiego Centrum Przedsiębiorczości – głównego dysponenta środków unijnych dla małych i średnich przedsiębiorstw. Nowy system finansowania przedsięwzięć w zakresie ochrony środowiska przybliżyła Małgorzata Skucha, prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Prowadzący konferencję, prezes OIPH Zbigniew Gieleciak, zapowiedział zorganizowanie roboczego spotkania tyskich biznesmenów oraz przedstawicieli instytucji samorządowych z osobami odpowiedzialnymi za przygotowanie systemu finansowania przedsięwzięć dla woj. śląskiego. Będzie można uzyskać wówczas odpowiedź na szczegółowe pytania, dotyczące konkretnych firm i projektów, a także przedsięwzięć podejmowanych przez samorządy oraz inwestycji ponadlokalnych.
Foto: Leszek Sobieraj