Miasto Barona 30: Punkt paszportowy

Opublikowano 29 maja, 2013 | przez Leszek Sobieraj

Barona 30: Punkt paszportowy

Na parterze Wielofunkcyjnego Budynku Usługowego Balbina Centrum (ul. Barona 30) otwarto dziś Terenowy Punkt Paszportowy.

REKLAMA

Wcześniej punkt znajdował się w Urzędzie Miejskim, jednak można było w nim składać jedynie wnioski paszportowe, natomiast po odbiór paszportów trzeba było jechać do Katowic. Teraz w Tychach można złożyć zarówno wniosek, jak i odebrać paszport. Nie dotyczy to jednak paszportów zrealizowanych na podstawie wniosków złożonych w Urzędzie Miasta Tychy do 28 maja. Ich odbiór będzie się odbywał na dotychczasowych zasadach czyli w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach.

- Co roku przyjmujemy średnio około 9 tysięcy wniosków nie tylko od mieszkańców Tychów, ale także powiatu bieruńsko – lędzińskiego i mikołowskiego, gdyż obecnie wnioski paszportowe można składać w dowolnym mieście – powiedział prezydent Andrzej Dziuba. – Jeśli do ok. 125 tys. mieszkańców Tychów dodamy mieszkańców pozostałych powiatów, okaże się, że chodzi o ok. 200 tys. osób.

- W poniedziałek, 3 czerwca otwieramy biuro w Żorach, następnie w Wodzisławiu i w Zawierciu i w ten sposób będziemy mieli 12 terenowych punktów paszportowych – stwierdził wojewoda śląski  Zygmunt Łukaszczyk. – Będzie w nich można załatwić wszystko – od wniosku, po odbiór paszportu. W woj. śląskim mamy ok. 4 mln 700 mieszkańców, rocznie wydajemy ok. 200 tys. paszportów. Odejmując dni wolne w ciągu roku, mamy ok. 250 dni roboczych, więc łatwo obliczyć, ile paszportów wydajemy dziennie. Aby uniknąć kolejek, powstanie punktów paszportowych było po prostu koniecznością.

W biurze zatrudnieni są pracownicy administracji rządowej, oddelegowani do pracy w punktach terenowych. Przy organizacji biur następował podział kosztów: osobowe – wojewoda, rzeczowe – samorządy.

- W tym przypadku koszty rzeczowe nie były duże. Pomieszczenia były gotowe, chodziło jedynie o ich pomalowanie i wyposażenie. Gdybyśmy patrzyli wyłącznie komercyjnie, można było lokal wynająć po wyższych kosztach, uznaliśmy jednak, że zaproponujemy cenę dla administracji publicznej, tym bardziej, że biuro służyć będzie przede wszystkim mieszkańcom Tychów. Wojewoda zaakceptował naszą propozycję, spisaliśmy porozumienie i to jest nasz wkład w przedsięwzięcie – dodał prezydent Dziuba.

Fot: Leszek Sobieraj

 

Podziel się informacją!

Tags: , ,Dodaj komentarz

Back to Top ↑