Uczta miłośników sztuki scenicznej

0
53

W piątek, 12 kwietnia, w naszym mieście ruszają jubileuszowe 40. Tyskie Spotkania Teatralne. Honorowy patronat nad imprezą objął Prezydent Miasta Tychy.
Organizatorzy przekonują, że w tym roku atrakcji nie zabraknie. Pierwsza z nich już na inaugurację. W piątek, 12 kwietnia, na deskach Teatru Małego będzie można obejrzeć prapremierę Międzynarodowego Projektu Nowe Wzorce Sztuki „Pomiędzy Tu a Tam”. – To pierwsza produkcja tyskiego teatru. Wyjątkowy spektakl oparty na słowie, śpiewie, tańcu, rytmie, a przede wszystkim na dźwięku gongu i innych instrumentów archaicznych i współczesnych, także elektronicznych – zdradza w rozmowie z nami Andrzej Maria Marczewski, dyrektor Teatru Małego w Tychach.
Konkurs
W tym roku o nagrody w konkursie Tyskich Spotkań Teatralnych rywalizować będzie 13 teatrów krajowych i jeden z Wilna. W ławach jurorskich 40. edycji TST zasiądą: Barbara Osterloff (prof. Akademii Teatralnej w Warszawie, krytyk), Bogusław Kierc (Teatr Współczesny Wrocław), Mariusz Gołaj (Ośrodek Praktyk Teatralnych „Gardzienice”), Andrzej Maria Marczewski (reżyser, dyrektor Teatru Małego w Tychach).
Imprezy towarzyszące
Dodatkowo, poza przedstawieniami konkursowymi, w czasie trwania TST, publiczność będzie mogła uczestniczyć w szeregu imprez towarzyszących. Wśród nich, m.in. będzie można obejrzeć dwa spektakle (poza inauguracyjnym): „Żywoty świętych osiedlowych” Teatru Ad Spectatores z Wrocławia, a także „Diabelski młyn” Teatru Bez Sceny w wykonaniu aktorów Stowarzyszenia Fami.Lock. W sali estradowej Miejskiego Centrum Kultury w Tychach (ul. Bohaterów Warszawy 26) odbędą się warsztaty z ruchu, które poprowadzą artyści z Ośrodka Praktyk Teatralnych „Gardzienice” – Joanna Holcberger i Mariusz Gołaj.
Wystawa
Festiwalowi towarzyszy również wystawa „Plakat – Fotografia” twórcy sceny plastycznej KUL – Leszka Mądzika. „(…) Teatr, plakat i fotografia żywią się sobą nawzajem. Te trzy dyscypliny składają się na przekaz, którym Leszek Mądzik dzieli się z widzem. Wątkiem przewodnim prezentowanym na wystawie 60 prac jest czas, zarówno ten odległy, jak i ten przed nami(…)” – czytamy w zapowiedziach.
Dla dorosłych
Trzeba przypomnieć, że wszystkie spektakle TST adresowane są głównie do widzów dorosłych i młodzieży od 16. roku życia. Wstęp na przedstawienia konkursowe jest wolny. Na pozostałe, bilety można już kupować w kasie Teatru Małego. Więcej o jubileuszowej edycji festiwalu TST napiszemy w TT  we wtorek, 9 kwietnia.
Fot. Materiały Prasowe Teatru Małego