Miasto Ruszył nabór do szkół i przedszkoli

Opublikowano 1 marca, 2013 | przez Sylwia Witman

Ruszył nabór do szkół i przedszkoli

1 marca ruszył nabór do przedszkoli i szkół podstawowych. Obowiązek zapisania dziecka do przedszkola mają rodzice pięciolatków, natomiast rodzice dzieci sześcioletnich wciąż mogą wybierać – szkoła albo przedszkole.

REKLAMA

Przedszkola publiczne i oddziały przedszkolne w szkołach podstawowych w Tychach dysponują łącznie 3168 miejscami. W przedszkolach niepublicznych i punktach przedszkolnych jest 1275 miejsc. Daje to razem 4443 miejsc dla przedszkolaków. To dość, by pomieścić wszystkich cztero, pięcio i sześciolatków. Ile miejsc we wrześniu tego roku zostanie w przedszkolach dla trzylatków? To zależy głównie od tego ilu sześciolatków opuści przedszkolne mury i rozpocznie naukę w pierwszej klasie szkoły podstawowej.

Ostatni rok wyboru

- Mamy nadzieję, że w roku szkolnym 2013/2014 będziemy mieli więcej sześciolatków zapisanych do pierwszej klasy – mówi Krystyna Solarek, dyrektor Miejskiego Zarządu Oświaty. – Będzie to ostatni rok, w którym rodzice będą mieli wybór czy posłać sześciolatka do szkoły czy do przedszkola. Rok później do szkoły obowiązkowo pójdą wszystkie dzieci sześcioletnie i wszystkie siedmiolatki, które nie poszły do szkoły wcześniej. Da nam to kumulację dwóch roczników i przepełnienie szkół. Dlatego zachęcamy rodziców sześciolatków, żeby wybrali szkołę już teraz. W przedszkolach odbywają się spotkania dla rodziców poświęcone dojrzałości szkolnej dziecka. Dzieci przedszkolne odwiedzają też szkoły całymi grupami, żeby poznać to nowe miejsce. Szkoły organizują też dni otwarte dla dzieci i ich rodziców.

Tyskie podstawówki są przygotowane na przyjęcie sześciolatków. Kąciki zabaw, krzesełka i stoliki dostosowane wielkością do wieku dzieci, szafki i półki, na których można w szkole przechowywać podręczniki, świetlice szkolne przypominające przedszkolne sale, zabawki i pomoce dydaktyczne – to wszystko sprawi, że sześciolatek łatwiej odnajdzie się w nowym środowisku. Inna ważna sprawa to przygotowanie nauczycieli do pracy z dziećmi w tym wieku. – W kwietniu planujemy zorganizowanie konferencji dla nauczycieli klas 1-3 poświęconej tematyce pracy z dziećmi sześcioletnimi – mówi Krystyna Solarek.

Rekrutacja

Zapisując dziecko do przedszkola lub szkoły podstawowej musimy wypełnić odpowiedni wniosek. Od 1 marca jest on dostępny w wersji elektronicznej na stronach https://przedszkola-tychy.nabory.pl (dla przedszkoli) i https://sp-tychy.nabory.pl (dla szkół podstawowych). Wnioski są też dostępne w wersji papierowej, w szkołach, przedszkolach i Miejskim Zarządzie Oświaty (al. Piłsudskiego 12).

Wypełniając wniosek o przyjęcie do przedszkola musimy wskazać placówkę, do której chcemy zapisać dziecko jako „przedszkole pierwszego wyboru”. Ponadto należy wpisać dwie inne placówki, które będą brane pod uwagę w przypadku, gdyby dziecko nie zostało przyjęte do „przedszkola pierwszego wyboru”.

O przyjęciu dziecka do przedszkola decyduje liczba punktów uzyskanych za spełnienie ustalonych kryteriów oraz limit miejsc w wybranej placówce. Pierwszeństwo mają przede wszystkim dzieci pięcio i sześcioletnie, a także dzieci rodziców samotnie je wychowujących, dzieci z rodzin zastępczych, a od tego roku także rodzeństwo dziecka sześcioletniego zapisanego na rok szkolny 2013/2014 do klasy pierwszej szkoły podstawowej oraz rodzeństwo (trzy lub czteroletnie) dziecka kontynuującego edukację w placówce pierwszego wyboru.

Również zapisując dziecko do szkoły podstawowej musimy wskazać „szkołę pierwszego wyboru”, która może być szkołą obwodową, przypisaną dziecku na podstawie adresu zamieszkania, jednak może też być to inna wybrana szkoła. Każdy siedmio i sześciolatek ma zapewnione miejsce w szkole obwodowej. O przyjęciu dziecka do szkoły spoza obwodu decydują kryteria ustalane przez poszczególne szkoły w swoich statutach oraz możliwości organizacyjne i lokalowe.

Rekrutacja potrwa do 2 kwietnia. Rodzice, którzy w tym terminie nie złożą wniosku do wybranej szkoły podstawowej, wezmą udział w rekrutacji uzupełniającej, która będzie prowadzona od 17 kwietnia 2013 r. aż do wyczerpania wolnych miejsc i zapisania się wszystkich siedmiolatków do szkół, a sześciolatków do szkół lub oddziałów przedszkolnych.

Foto: Michał Giel

Podziel się informacją!

Tags: , , , ,Dodaj komentarz

Back to Top ↑